תכניות חינוכיות

היתרון הירושלמי לבית הספר היסודי

 

 

כיתות ג'

סודות מצרים העתיקה
משה והעם יושבים בבתיהם מוכנים לאות לרגע המיוחל בו תסתיים העבדות ויציאת מצרים תתחיל.
אך לפני כן, כיצד בכלל הגיעו למצרים? מהי הארץ הזו? מי מולך בה? באיזה שפה מדברים? נרד למצרים כדי לשבור שבר ונכיר את העולם שאליו נחשפו בני ישראל בשהותם במצרים.
נכיר את הנוף המיוחד לארץ זו והשפעתו על אורח חיי המצרים הקדמונים, נלמד על הפרעונים, הפירמידות, האמונה בחיי הנצח, חניטתם של יעקב ויוסף ועוד. הפעילות מורכבת ממשחקים, משימות, חידות ומשחק אינטרקטיבי
"המרוץ למוזאון" שיעודדו חשיבה ויפתחו מיומנויות להתבוננות בחפצים עתיקים וניתוחם וימחישו את הסיפורים התנ"כיים הנלמדים בכיתה.
בסדנת ההמחשה התלמידים ילמדו את סודות הפקת נייר הפפירוס משיח הגומא שצמח על גדות היאור.
לאחר מכן, התלמידים יכינו דוגמא משלהם לציור על גבי חומר דמוי פפירוס.
את היצירה המצרית האישית שלהם ייקחו התלמידים הביתה כמזכרת מהביקור במוזאון.


 

כיתות ה'

משחקי הכס
היכרות כמעט אישית על מלכי תרבויות המזרח הקרוב והקדום והשוואתם לדמות המלך הישראלי (שלנו!).
נפגוש את הנביא שמואל ונבקש ממנו "שימה לנו מלך לשפטנו ככל הגויים", נעמוד על קווי הדמיון והשוני שבין מלכי המזרח הקרוב והקדום ובין מלכי ישראל.
נכיר מקרוב את החיים בעיר הבירה באמצעות "משחקי השער", משחק תפקידים מאתגר לכל הכיתה יחד הממחיש את החיים בתקופת המעבר שבין ספר שופטים וספר מלכים.
הפעילות בנויה ממשימות בקבוצות קטנות באמצעות סדנת חקר, משחק ויצירה  שמתחילה בכיתה, ממשיכה במרחב המוזאלי ומסתכמת בדיון ורפלקציה עם התלמידים סביב השאלה – שופט או מלך?
לאחר מכן התלמידים יתכנסו לסדנת "קופירייטרים צעירים" בה הכיתה תחולק לקבוצות עבודה כאשר כל אחת תכין כרזה, בהשראת מוצגי המוזאון ותכני הסיור, בה כל מלך ומנהיג מפרסם את עצמו.
הסדנה תתקיים בהנחייה צמודה של מדריכי האומנות של המוזאון ותתמוך בהבניית הידע של התלמידים בתחום המלוכה בעולם העתיק.

 

 

כיתות ה'

תרבות יוון העתיקה: מה הקשר בין משטרה, שקיות ניילון, עיר והרבה?
מוזאון ארצות המקרא ירושלים חושף את תרבות יוון העתיקה בתערוכה חדשה ומרתקת המציגה אוסף ייחודי של כלי קרמיקה מתחילת התרבות היוונית ועד לתקופה הקלאסית.
באמצעות הכלים התלמידים יתבקשו לגלות את ההיסטוריה של התרבות היוונית, מאיפה הגיעו? מה מאפיין את אנשי יוון ומה היה ייחודי להם? משחקים והפעלות ימחישו את ייחודם של היוונים בטכניקות הקרמיקה שהובילו לעליית קרנם בזירת המסחר הבינלאומית ומאוחר יותר לעלייתה של האימפריה ההלנית וההשפעה היוונית בעולם כולו.

כדי לפתור את החידה נכנס לעולם היוונים בתערוכה החדשה של המוזאון “אלים, גיבורים ובני תמותה” בעקבות התרבות היוונית מתחילתה ועד לשיאה, ה”תקופה הקלאסית” שאופיינה בפריחת המדעים, הפילוסופיה, התיאטרון, האדריכלות וכיו”ב. באמצעות כלי החרס והמוצגים הארכיאולוגיים נלמד על התרבות היוונית: ערי הפוליס, האלים וגיבורי המיתולוגיה היוונית והשפעתה על התרבות המערבית כיום. בהמשך נעמוד על המפגש שבין העולם ההלניסטי לעולם היהודי כפי שזה מתבטא בסיפור מרד המכבים והממלכה החשמונאית. נפגוש מטבעות שיספרו לנו את סיפור המרד ומוצגים שיציגו את ההשפעה ההלניסטית על המזרח הקרוב הקדום. מוצע גם משחק לימודי “אל תסתכל בקנקן” – גם מלמד וגם מהנה ומגבש ומשחק מסכם אינטרקטיבי בקבוצות.
 
בסדנת היצירה – "אמני יוון" התלמידים ילמדו כיצד היוונים ייצרו את כלי החרס שלהם ויכינו כלי משלהם בעיצוב אישי אותו יקחו כמזכרת הביתה.

 
 

כיתות ה'-ו'

מה פתאום קם אדם ומחליט כי הוא עם?
איך עם נולד? כמה מעגלים עוברים בנקודה אחת? מה הקשר בין גוגל למדינת ישראל ואיך זה קשור לזהות? בין מוצגים עתיקים ודמויות מהעבר מגלים התלמידים באמצעות משימות חקר עצמאיות - מהי זהות ואיך היא נוצרת. בקבוצות קטנות נשתמש בתרבויות העבר כדי להעלות את הדיון סביב מעגלי הזהות איך מגדירים זהות אישית? זהות משפחתית? מהי זהות לאומית? גלריות המוזאון ותערוכת "ירושלים שהיתה בבבל" הן חלל מלא באוצרות המתגלים לתלמידים תוך חיפוש ומשחק. תרבויות המזרח הקדום והדרך בה פעלו, התפתחו והשפיעו זו על זו , מאפשרות הבניה של עולם התוכן של התלמידים ומקדמת הבנה של נושא הזהות.
רקמה אנושית חיה -  לסיום התלמידים יסכמו את הידע שצברו בכיתה ובמוזאון סביב רעיון הזהות האישית כדי ליצור אריחים אישיים המדגימים באופן מוחשי את נושא הזהות האישית, המשפחתית והקבוצתית. בהנחיית מדריכי האומנות של המוזאון נציב את האריחים בתבנית הממחישה את קשר הזהות האישית שבין כל אחד ואחת מתלמידי הכיתה.

 
 

כיתות ה'-ו'
 


                                   צילום: יח"צ מוזאון ארצות המקרא

 
 
"צלילי תל"
מוזאון ארצות המקרא שמח להזמינכם לפעילות עשירה ומרגשת המורכבת מסיור במוזאון שימחיש את חיי היומיום בתקופת המקרא ומופע מוסיקאלי- אינטראקטיבי שבו הקהל משתתף ומעורב ביצירת העולם הצלילי.
המופע והצלילים המיוחדים מעמיקים את חווית הביקור במוזאון ומוסיפים לה רובד רגשי עמוק.
המופע מורכב מפרקים שונים, כל פרק מתמקד בנושא אחר העולה מתוך החיים בתקופת המקרא כמו רחבת השער השוקקת חיים, מים, רוח וחול, מלאכות עתיקות, לילה בתל ארכיאולוגי, קרבות ועוד.
החלוקה לפרקים יוצרת מופע מודולרי הניתן לפירוק והרכבה מחדש בהתאמה לקהל ולמקום.
המופע הוא מעין משחק רב משתתפים שתוצאתו היא קונצרט משותף עם הקהל.

אמצעי הפקת צליל שונים יימצאו ויחולקו בכניסה לפני תחילתו ובנוסף, בתיאום מראש עם המורים או המנחים, טקסטים שונים יחולקו למי שמתאים ויוקראו לפי סימן מוסכם. המופע יתקיים באולמות המיוחדים של מוזאון ארצות המקרא.


 

כיתות ד'-ו'

אברהם אבינו והנביא איברהים
התלמידים מוזמנים לסיור חווייתי במוזאון בן שעה וחצי שבו ילמדו על התרבויות אליהן נחשף אברהם,התרבות המסופוטמית והתרבות המצרית.
במהלך הפעילות ייחשפו התלמידים למוצגים מרהיבים מתרבויות אלו אשר באמצעותם נמחיש את המסע הרוחני והפיזי שעבר אברהם אבינו בדרכו מאור כשדים דרך חרן לכנען ולמצרים. הסיור יתמקד גם בסיפורים מקבילים מהתורה ומהקוראן וכן בהכרת מנהגים ומסורות מהאסלאם.
במהלך הסיור יעלו לדיון נקודות הדמיון והשוני בין הסיפור המקראי לבין התיאור בקוראן ומשמעותם לכל דת כיום.
נקודת השיא של הסיור תהיה הדיון על מקומה של ירושלים וחשיבותה עבור כל הדתות המונותאיסטיות – היהדות, האסלאם והנצרות.


 
 
 

לפרטים והזמנות אנא פנו למחלקת החינוך בטלפון: 02-5955305, education@blmj.org

 

 

*כל התכניות ניתנות להתאמה לתלמידי החינוך המיוחד.