סיור וירטואלי

סיורים וירטואליים

רוצים להיזכר בתערוכות העבר של המוזיאון?
אנו מזמינים אתכם לצאת לסיור וירטואלי בתערוכות המרהיבות שהוצגו במוזאון מאז פתיחתו.
אהבתם? שתפו!

במוזיאון ארצות המקרא ירושלים מוצגות תערוכות מתחלפות בינלאומיות.
לצפייה בתערוכות העבר הקליקו כאן >>


 

תערוכת "על נהרות בבל" 
התערוכה הציגה את אחד האירועים המשמעותיים בתולדות עם ישראל – גלות בבל, החל מחורבן ירושלים, דרך המסע הקשה לבבל, ההתיישבות וחיי היום-יום ועד לשיבת ציון.
התערוכה הציגה לראשונה מוצגים מקוריים שהשתמרו מתקופת חורבן ירושלים וגלות בבל: אוסף לוחות טין המכונה "אל-יהודו" (על שם העיר בה ישבו גולי בבל בדרום עיראק), החשפו עדויות דרמטיות מאורחות חייהם של היהודים בגלות בבל, והנחשב לאחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות ביותר לים ישראל. 
לצפייה בסרטון הוירטואלי בתערוכה "על נהרות בבל" >>
 


 

משה צברי - רטרוספקטיבה
תערוכה הבחנה ברטרוספקטיבה את מנעד יצירתו הענפה של אמן היודאיקה הבינלאומי, משה צברי, משנות החמישים של המאה העשרים ועד ימינו.
ייחודו של צברי בהתמקדותו בעיצוב תשמישי קדושה בהלימה לייעודם המסורתי בד בבד עם יישום עקרונות מודרניסטים-פונקציונליים.

התערוכה עקבה אחר מקורות ההשראה של אמן ובחנה כיצד הם מתבטאים ברפרטואר העיצובי-אמנותי שלו.
  
"ספר הספרים" 
התערוכה עקבה אחר 2,000 שנה של הספר החשוב בעולם, התנ"ך. בתערוכה הוצגו טקסטים מקראיים מקוריים מהחשובים בעולם, בהם תרגום השבעים, קטעים נדירים מגניזת קהיר, כתבי יד מהמוקדמים ביותר של הברית החדשה, ותנ"ך גוטנברג, התנ"ך המודפס הראשון.

לצפייה בסיור הוירטואלי בתערוכת "ספר הספרים" >>

 


 זהב טהור
תערוכה מרהיבה של תכשיטים וכלים עשויים זהב מכל רחבי העולם העתיק. 

התערוכה כללה אוסף נדיר של סיכות-רכיסה אטרוסקיות, תכשיטים יפהפיים מיוון ורומא, אבזמי חגורות ששימשו חיילים בסין העתיקה וחפצים רבים ומגוונים נוספים ממסופוטמיה, מצרים, פרס ואזור הים השחור.


 


 

לכל הרוחות והשדים 
לחשים וקמיעות במסורת היהודית.
קמיעות, מראות, חמסות, תכשיטים, ספרי מתכונים מאגיים ופריטים רבים נוספים הוצגו בתערוכה מרהיבה ששילבה ארכיאולוגיה, פולקלור ואמונה עממית. 

 


 

"שופרא דשופרא – השופר כעד להיסטוריה" 
התערוכה בחנה את גלגוליו השונים של כלי נשיפה פשוט זה, העשוי קרן חלולה של בעל חיים, שהפך עם הדורות לסמל בעל משמעויות דתיות, לאומיות והיסטוריות עבור העם היהודי.

 
 פנינים קלאסיות
התערוכה הציגה תקופה של כ-1600 שנה – מהתרבות המינואית הקדומה של האי כרתים בתקופת הברונזה התיכונה דרך התקופות המיקנית, הגיאומטרית, הארכאית ועד לפאר היצירה של האמנות הקלאסית במאות הראשונות לפני הספירה. סוגי הכלים השונים והאיורים המרתקים המופיעים עליהם פותחים צוהר אל התרבות שהשפיעה יותר מכל תרבות קדומה על העולם המערבי.
 


צלילי מוזיקה עתיקה
בתערוכה הוצגו כלי נגינה נדירים: חליל מקורי מלפני כ-5,000 שנה; מחרוזת לריקודי בטן מלפני כ- 12 אלף שנה; מצלתיים; שתי חצוצרות מיניאטוריות; וכלי מוזיקה רבים נוספים, החושפים בפנינו עבר מפואר של מראות וצלילים.  
 


  

זיכרונות ממצרים 
צילומים, ציורים ומפות של מצרים מהמאה ה-16 ועד המאה ה- 19, חשפו את חיי היומיום במצרים ואת קסם עתיקותיה.
מה מתוק מדבש
תערוכה על מקורות הדבש בארץ ישראל, החל מתקופת המקרא ועד לתקופה המוסלמית.