תערוכות

תערוכה נפתחת: ירושלים שהייתה בבבל - אור חדש על גולי יהודה

מאוסף לוחות אל-יהודו. צילום: אבי נועם.

 

התערוכה מגוללת את סיפור חורבן ירושלים וגלות בבל – שני אירועים היסטוריים בעלי חשיבות מכרעת שהשפיעו על התגבשות העם היהודי ועיצובה של היהדות.

 

בעקבות הצלחת התערוכה "על נהרות בבל" בה הוצג לראשונה אוסף תעודות "אל-יהודו" - לוחות טין המתעדים את גולי יהודה בבבל, יוצג האוסף שוב לקהל הרחב בתערוכה המחודשת "ירושלים שהייתה בבבל". בעקבות חורבן ירושלים ובית המקדש הראשון על ידי הבבלים, נעקרו אלפים מתושבי ירושלים ויהודה ויצאו לגלות בבבל הרחוקה. השלכותיה של הגלות היו הרות גורל ובעקבותיה גיבשו אנשי יהודה את דתם והפכו לעם היהודי, העם שהצליח לשרוד כנגד כל הסיכויים ומעולם לא איבד את התקווה לשוב לציון. אוסף התעודות חושף את שמותיהם של עשרות גולים מיהודה וצאצאיהם ומהווה עדות ראשונה מסוגה לחייהם ומנהגיהם בבבל במשך כמאה שנה.

 

אחרי חורבן ירושלים יושבו גולי יהודה ביישובים שונים, שהבולט בהם נקרא אל-יהודו, "עיר יהודה" באכדית, השם בו כינו הבבלים את ירושלים. באוסף התעודות, הכולל חוזים עסקיים ותשלומי מסים, נזכרים למעלה מ-20 יישובים בהם חיו ופעלו גולי יהודה. מקומם המדויק של היישובים אינו ידוע, אך מתוך התעודות אפשר לשער כי הם שכנו מדרום מזרח לעיר ניפור, מדרום לבגדד המודרנית.

 

גלות בבל השפיעה באופן מהותי על התעצבותו של העם היהודי וגיבוש תרבותו הייחודית. השפעותיו של אירוע זה מלוות את חיינו עד עצם היום הזה. כך למשל הלוח העברי שסביבו מתקיים מחזור החיים היהודי הובא לארץ ישראל מבבל על ידי שבי ציון וכן התלמוד הבבלי, החיבור ההלכתי המשמעותי ביותר, נכתב בידי צאצאי הגולים.

 

אמנדה וייס מנכ"לית המוזיאון: "התערוכה "על נהרות בבל" שננעלה לפני שנה בדיוק השפיעה וריגשה את לבבותיהם של מאות אלפי מבקרים שצבאו על דלתות המוזיאון. קיבלנו מאות פניות והרגשנו את הרצון העז של הציבור לבקר בתערוכה שוב, ועם ההזדמנות הראשונה שנקרתה בדרכנו להציג את האוסף חשנו כי חובתנו לשוב ולהציגו בפני הקהל. חורבן ירושלים וגלות בבל מהווים סימן דרך משמעותי שעיצב את העם היהודי וביסס את מעמדה של ירושלים בתודעתו הלאומית והדתית. על כן, עשינו את כל המאמצים לאפשר לציבור לבקר בתערוכה במיוחד בשנה בה אנו מציינים 50 שנה לאיחוד ירושלים. אנו רואים בתערוכה "ירושלים שהייתה בבבל" מתנה צנועה לעיר ירושלים, לנופה ולתרבותה".

 

בתערוכה מוצגים פריטים שהושאלו באדיבותם של סינדי ודוד סופר, וויליאם ל' גרוס, אוסף משפחת גרין, ד"ר חיים גרוסמן, עליזה ושלמה מוסאיוף ורשות העתיקות. התערוכה יצאה לפועל בזכות נדיבות לבם ותרומתם של סינדי ודוד סופר, קרן דיויד ברג, ג'ורג' בלומנטל, יוג'ין ואמילי גרנט, בת' סנדרס, מאירה ושלמה סנדרס, נעמי ופטר נוישטדטר, הקרן ע"ש אלי ובתיה בורובסקי, CBH Compagnie Bancaire Helvétique, ידידי מוזאון ארצות המקרא באמריקה, בבריטניה ובגרמניה, הקרן לארכאולוגיה של ארצות המקרא, משרד התרבות והספורט, משרד החינוך ועיריית ירושלים.

 

אירוע הפתיחה יתקיים ביום רביעי, 17 למאי, כ"א באייר, בשעה 18:30 הציבור מוזמן