ימי רביעי בשעה 19:00 | ללא תשלום נוסף לדמי כניסה למוזיאון
סדרת המפגשים המבוקשת ממשיכה עם מגוון של תכנים מרתקים בנושאי ארכיאולוגיה, היסטוריה, אנתרופולוגיה והסיפור המקראי, ובהנחיית בכירים במוזיאון וגדולי החוקרים והמומחים. 

החל מה 1.6 יוסרו הגבלות התו הירוק והסגול, יש עדיין חובת עטיית מסיכה בתוך המוזיאון


הרצאות מיוחדות בסדרה "ארצות המקרא בארץ ישראל" בשיתוף עם רשות העתיקות:
מוזיאון ארצות המקרא, שיציין בקרוב 30 שנה להיווסדו, מציג מגוון רחב של ממצאים מהמזרח הקרוב הקדום בדגש על התרבויות המוזכרות במקרא ועל יחסי הגומלין שהתקיימו ביניהן לבין אזור כנען וארץ ישראל לאורך התקופות. בסדרת הרצאות ייחודית יציגו מיטב חוקרי רשות העתיקות וחוקרים נוספים את הממצא החומרי שהשאירו התרבויות הקדומות בארץ ישראל. בהרצאות יחשפו הארכיאולוגים את מיטב התגליות שנתגלו במהלך השנים בחפירות באדמת הארץ.   בכל שבוע נפגוש תרבות אחרת, נכיר את ייצוגה במוזיאון באמצעות פריט נבחר ונשמע מחוקרי הרשות כיצד והיכן אנו פוגשים אותה בארץ:

9/6/21 כ"ט בסיוון – חורבת טבת שבעמק יזרעאל, אחוזת מלך | ד"ר עומר סרגי, המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב וד"ר קרן קובלו-פארן, רשות העתיקות
מבנה מנהלי מרשים מהמאה התשיעית לפנה"ס נחשף לאחרונה בחפירות שנעשו בחורבת טבת. ממצאים מהאתר מלמדים כי מדובר במרכז מנהלי של אחוזת מלך ישראלית, מימי שושלת בית עומרי, ושופכים אור על אופן התהוותה של ממלכת ישראל בראשיתה.
ד"ר עומר סרגי הוא ארכיאולוג והיסטוריון מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב ומתמחה בתולדות ישראל. ד"ר קרן קובלו-פארן היא ארכיאולוגית בכירה ברשות העתיקות וניהלה חפירות רבות בצפון הארץ ומתמחה בניתוח חברה ותרבות בתקופת המקרא.

16/6/21 ו' בתמוז – לא כל הנוצץ זהב, על זכוכית זהב בעת העתיקה (ותגליות מארץ ישראל) | ד"ר יעל גורין-רוזן רשות העתיקות
על חפצים המשלבים זכוכית וזהב: תכשיטי המלכים המקדונים ושיבוצי רהיטים, קערות משתה מלכותיות, תחתיות מעוטרות בזהב מהקטקומבות ברומא ועליהם סמלים יהודיים, נוצריים ופאגניים, אריחי זכוכית זהב בכנסיות ושולחן זכוכית הזהב שהתגלה בקיסריה.
ד"ר יעל גורין-רוזן היא ראש ענף זכוכית ברשות העתיקות,ובין החוקרים המובילים בחקר הזכוכית הקדומה בארץ ובעולם. השתתפה וניהלה במשך השנים חפירות הקשורות לתעשיית הזכוכית.

23/6/21 י"ג בתמוז – היום שאחרי המשבר, התיישבות לאורך החוף במישור החוף | ד"ר יפתח שלו, רשות העתיקות
התקופה הפרסית (המאות הה'–הד' לפסה"נ) היא תקופה של תחייה ופריחה יישובית וכלכלית בלבנט כולו ובפרט ביישובי מישור החוף. בין היתר באה פריחה זו לידי ביטוי במסחר הימי הים תיכוני שהתעצם מאוד.  בהרצאה זו נבחן את השינויים המתחוללים ביישובי מישור החוף בתקופה הפרסית ואת מערכות הסחר החדשות שנוצרו או התעצמו בתקופה זו.
ד"ר יפתח שלו הוא ארכיאולוג בכיר ברשות העתיקות ומנהל פרויקט חפירות חניון גבעתי. חוקר ומתמחה בתקופה הפרסית וחפר במשך שנים בתל דור.

 

המשך הרצאות ימי רביעי של המוזיאון: 

30/6/21 | "הגליל שקם מתוך האפר- על פריחת ישובי הצפון לאחר חורבן בר כוכבא" ד"ר יאיר עמיצור, רשות העתיקות
ההרצאה תעסוק בסיפור צמיחתו של היישוב היהודי ומוסד הסנהדרין בגליל בתקופת המשנה, העשיה היהודית העניפה שעיצבה את היהדות כפי שהיא מוכרת לנו כיום ובקשר בין מקורות חז"ל לממצא הארכיאולוגי בשטח.

יאיר עמיצור, ארכיאולוג ברשות העתיקות, יוזם ומנהל שביל הסנהדרין וחופר אושה העתיקה. חוקר את תקופת המשנה והתלמוד והישוב היהודי בגליל. עוסק בעבודה חינוכית במסגרות פורמאליות ולא פורמאליות, מדריך טיולים ומרצה.

______

7/7/21 | בין מציאות לבדיון על הריאליה של אגדות החורבן,  ד"ר מאיר בן שחר מכללת שאנן.
כיצד זוכרים כאב? כיצד מספרים על מה שאין? סיפורי החורבן של חכמים ספוגים בכאב, בתדהמה וגם במוסר השכל ולקח לדורות. הם מביעים את עוצמת הזעזוע שחשו חכמים, אבל האם הם גם יכולים לספר לנו מה קרה באמת? האם ניתן בכלל לדעת מה באמת קרה? מתוך לימוד המקורות התלמודיים, הארכיאולוגיים וכתבי יוספוס ננסה לשחזר את הימים ההם וללמוד משהו גם לזמן הזה.

ד"ר מאיר בן שחר מלמד היסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה הפתוחה ובמכללת שאנן. מחקריו עוסקים בתולדות הבית השני בכלל, ובתקופת המשנה והתלמוד.
______

14/7/21 | איכה ישבה בדד': חורבן ירושלים – מקרא, היסטוריה וארכיאולוגיה, ד"ר שמואל בהט
חורבן ירושלים והמקדש הראשון על ידי בבל היו אירועים מכוננים בתולדות העיר ובתולדות העם היהודי. ההתרחשויות שהובילו לחורבן ואירועי החורבן עצמו זכו לתיאורים במקרא ובמקורות חוץ מקראיים. לאלו נוספו בעשורים האחרונים גם עדויות ארכיאולוגיות שהתגלו במקומות שונים בירושלים. ההרצאה תתאר את ההתרחשויות ההיסטוריות שהובילו לחורבן כפי שעולה מן המקרא ומן המקורות הבבליים ותעקוב אחר העדויות הארכיאולוגיות לחורבן בחפירות ותיקות ובחפירות חדשות ברחבי העיר.

ד"ר שמואל בהט חוקר ומרצה על תולדות ירושלים. מלמד ומעביר סיורים במגוון מסגרות. חוקר את תולדות הכותל מהעת העתיקה ועד לימינו.

______

21/7/21 | "פעם אחת הלכתי לשילה והרחתי ריח קטורת מבין כתליה" הפולחן בשילה בימי הביניים, ד"ר עמיחי שוורץ.
הפולחן בשילה לא נפסק לאחר שהמשכן כבר לא התקיים. במהלך השנים התקיים פולחן במקום על ידי נוצרים, מוסלמים ויהודים. בהרצאה נסקור את המקורות הספרותיים שמתארים לנו פולחן זה, ונדון בממצאים הארכיאולוגים שקשורים לתופעה זו.

ד"ר עמיחי שוורץ – מרצה באוניברסיטת אריאל, עוסק בהכשרת מורי דרך, ומורה במערכת החינוך. איש ימי הביניים שנולד בטעות בעת החדשה. את הדוקטורט הקדיש לדמותו של אשתורי הפרחי וכעת עובד על הוצאת ספר בנושא. כמו כן כיום מתעסק בזמן ובמרחב: זמן: ימי הביניים ומרחב: אזור השומרון ושילה במיוחד.

 

28/7/21 – פרטים יפורסמו בהמשך