ההרשמה הסתיימה

מועצת הפיס לתרבות ואמנות בשיתוף מוזיאון ארצות המקרא בירושלים בתכנית רזידנסי שנתית בתמיכת מפעל הפיס.

תכנית רזידנסי של מוזיאון ארצות המקרא בתמיכת מועצת הפיס לתרבות ואמנות מבקשת להרחיב את גבולות השיח אודות ארכאולוגיה והיסטוריה בכלל, ותרבויות המזרח הקרוב הקדום המוצגות במוזיאון בפרט, באמצעות הזמנה של אמניות ואמנים עכשוויים להגיב לאוספי המוזיאון על ממצאיהם השונים, לפעול ולהתערב בחללי התצוגה ולחשוב מחדש את/על הנרטיבים המלווים את האוספים.

התכנית מתאימה לאמניות ואמנים אשר פרקטיקת העבודה שלהם מבוססת מחקר וכאלה המעוניינים לעסוק בשאלות הקשורות בארכיאולוגיה, היסטוריה ותרבות בהקשרים רחבים.

במסגרת תכנית הרזידנסי יקבלו האמניות והאמנים סטודיו לעבודה, גישה לאוספים ולארכיונים של המוזיאון וסיוע של אוצרי האוסף של המוזיאון. בנוסף, תעמוד לרשותם האפשרות לפגוש מומחים שונים מתחומים שונים שאינם עובדי המוזיאון בהתאם לצורך של כל אחת ואחד מהמשתתפים.

מדי שנה ייקחו חלק שלושה אמנים ואמניות עכשוויים שיוזמנו להתארח במוזיאון למשך שלושה חודשים כל אחת/ד, במהלך תקופות שונות של השנה (קיץ, חורף ואביב). במשך שלושת חודשי התכנית יקימו האמניות והאמנים גוף עבודה חדש מבוסס מחקר שקשור לאוסף המוזיאון, תכניו ותפישתו הייחודית.

במהלך שהותם בתכנית הרזידנסי, על האמניות והאמנים להקים פרויקט/גוף עבודה חדש שיוצג בהמשך במוזיאון.

 

האמנים הנבחרים

 

נירה פרג

נירה פרג, נולדה בשנת 1969, מרצה בכירה בשנקר ומלמדת ומרצה במוסדות אקדמיים בארץ ובחו״ל.
מיצבי הווידאו של פרג מאתגרים את הססטוּס קְווֹ הקיים בכל אחת מן הטריטוריות איתן האמנית באה  במגע. גוף העבודות שלה מעוגן בווידאו דוקומנטרי אך בודקות את גבולותיו.
עבודותיה של פרג מאתגרות את מושג הזמן והמקום בהצבות וידאו מורכבות. על ידי התערבות אסתטית ייחודית ומדויקת פרג מגבירה את תחושת האי-נוחות המתמדת אל מול מצבם הנוכחי של הדברים. המרחב הציבורי פועל פלטפורמה לבדיקת דפוסים ותסמינים של מבני כוח המשפיעים על חיינו. 

פרג בעלת תואר ראשון באמנות BFA מקופר יוניון, ניו יורק ובוגרת תכנית המאסטר באמנות, בצלאל, ירושלים.
תערוכות יחיד נבחרות: DEPO, איסטנבול, טורקיה (בקרוב, 2021); גלריית ברוורמן;  LAX, לוס אנג'לס; מוזיאון ישראל, ירושלים, בית טיכו; מוזיאון להיסטוריה יהודית פריז; המרכז לאמנות עכשווית (CCA), תל אביב; המרכז לתרבות יהודית, סאו פאולו; קונסטהאלה דיסלדורף; מוזיאון הירשהורן, מוסד סמיתסוניאן, וושינגטון; מוזיאון תל אביב לאמנות; N.B.k, ברלין.
תערוכות קבוצתיות נבחרות: 'Videoland Kunsthal KAde, Amersfoot, הולנד; הביתן הישראלי, הביאנלה לאדריכלות בוונציה, ונציה; הגלריה הלאומית של קנדה; מוזיאון ישראל, ירושלים; מרכז פומפידו, פריז; מוזיאון המטרופוליטן לצילום, טוקיו; ביאנלה לאמנות ה־9, שנגחאי; האוס דר קונסט, מינכן; מכון KW לאמנות עכשווית, ברלין; Van Abbemuseum, איינדהובן, הולנד; ZKM, ומוזיאון קרלסרואה; ארט פוקוס, ירושלים ; PS1 מרכז לאמנות עכשווית, ניו יורק.
עבודותיה נמצאות באוספים ציבוריים נבחרים: אוסף טייט, לונדון; אוסף מרכז פומפידו, פריז; אוסף מוזיאון ישראל, ירושלים; אוסף אוניברסיטת פרינסטון; אוסף מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב; אוסף גוטס, מינכן, אוסף GAM, טורינו; אוסף SIP, תל־אביב; הגלריה הלאומית של קנדה, אוטווה, אונטריו.

לעמוד האמנית: https://www.nirapereg.net/

 

קרן בנבנישתי

קרן בנבנישתי נולדה בישראל, היא אמנית רב־תחומית שחוקרת בעבודותיה רעיונות הנוגעים לאובדן ועקירה דרך נרטיבים ומיתוסים היסטוריים. עבודתה מתמקדת באירועים מיקרו לוקאליים והשפעותיהם לטווח הארוך בתחומי הארכיאולוגיה, הביולוגיה והבלשנות. בפרויקטים האחרונים שלה, היא בחנה נושאים של הגירה, קולוניאליזם וגלות בעיקר בישראל.

בנבנישתי היא בוגרת Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts, פאריס ולמדה ב־California Institute of the Art.
בנבנישתי הציגה במקומות רבים בארץ ובעולם ולאחרונה במוזיאון ג'ונסון, קורנל, ניו יורק; מרכז הרישום, ניו יורק; מוזיאון פתח תקוה לאמנות; המשכן לאמנות עין חרוד; מוזיאון תל־אביב לאמנות ועוד. היא השתתפה במספר תכניות שהות האמן, בין היתר בתכנית של בית הספר לציור ופיסול Skowehgan; בתכנית ה־ISCP, ניו יורק; ב־Residency Unlimited, ניו יורק; Arts Maebashi, יפן; Open Sessions, מרכז הרישום, ניו יורק.

בנבנישתי זכתה בפרסים ומלגות בהם מענק קרן ג'ואן מיטשל; מענקים מטעם ארטיס; מענק קרן משפחת אוסטרובסקי, ועוד. 

חיה ויוצרת בניו יורק ויפו.

לעמודי האמנית: kerenbenbenisty.com
https://www.instagram.com/keren_benbenisty

 

גיא קניגשטיין

גיא קניגשטיין, אמן ומעצב, בוגר האקדמיה לעיצוב איינדהובן ובעל תואר שני לאומנויות יישומיות ממכון סנדברג באמסטרדם.
עובד במגוון רחב של טכניקות – טקסט, דימוי, חפץ, חלל או התרחשות – כשבבסיס פעילותו מחקר יוצר ומשתף.

במסגרת מחקרו אודות האופנים השונים בהם אנו חיים את העבר בהווה – לדוגמא באמצעות פרקטיקות של הנצחה, גניזה, שימור וארכיאולוגיה – עבד בתקופה האחרונה עם שורה של מוסדות וארכיונים בינלאומיים כדוגמת אוסף מוסררה בירושלים, בית דרום-אפריקה באמסטרדם, עיזבונה של הארכיאולוגית הבריטית קתלין קניון באוניברסיטת ביילור בטקסס, הארכיון ההולנדי לאדרכילות ברוטרדם, מרכז איזולציה בקייב וארכיון ההיסטוריה של חבל הרוהר בבוכום, גרמניה.

לצד השתתפות בתערוכות, פסטיבלים ותוכניות רזידנסי, פרסם לאחרונה את המאמרים:

My Family and Other Animals (in Eco Noir – A Companion for Precarious Times, Uniarts Helsinki)

Present Absence (in Exchanging Symbols: Monuments and Memorials in Post-apartheid South Africa, SUN PReSS)

Detours in Time (in Performative Commemoration of Painful Pasts, Liminalities: A Journal of Performance Studies)

אתר: www.guykoenigstein.com