תערוכות

תערוכות עבר

אל עומק התכלת 
מה הוא סוד קסמה של התכלת, שמשמעויות עמוקות יוחסו לה לאורך הדורות, וגם היום רבים מבקשים לפענח את צפונותיה?
התערוכה "אל עומק התכלת" מתחקה אחר צבע התכלת המסתורי, במסע שתחילתו בחופי הים התיכון לפני למעלה מ-3,500 שנה  וסופו בצבעי הלאום של מדינת ישראל.

הקדמונים דימו את התכלת לצבע הרקיע הנשגב, מקום מושבה של האלוהות. אולי משום כך נצטוו בני ישראל לכסות את ארון הברית ואת כלי המשכן בבדי תכלת ולקשור לכנף בגדיהם פתיל תכלת שיזכיר להם את האל ואת מצוותיו.

בגדי תכלת וארגמן נחשבו ליוקרתיים ביותר בעולם העתיק, ובני אצולה התהדרו בהם כסמל למעמדם הרם. גם את צלמי האלים הלבישו בבגדים אלה, כפי שעולה מדברי הנביא ירמיהו "תכלת וארגמן לבושם מעשי חכמים כולם" (ירמיה, י, ט).

התערוכה מתחקה אחר הצבע הכחול בעולם העתיק כמייצג אלוהות ומלוכה, דרך פתיל התכלת בציצית ועד לשילובו בדגל הלאום של מדינת ישראל. 

המסע בעקבות התכלת מתחיל באבן כחולה ונדירה, לפיס לזולי, שיובאה מאפגניסטן הרחוקה למזרח הקרוב הקדום.
הוא ממשיך בחיפושיהם של הקדמונים אחר צבעים עזים ועמידים שיתאימו לצביעת אריגים, אז גילו כי ניתן להפיק צבע איכותי מחלזונות ימיים ממשפחת הארגמוניים.
סוף המסע הוא בראשית התנועה הציונית, שמנהיגיה ביקשו למצוא דגל שיבטא את זהותו של העם היהודי ואת שאיפותיו הלאומיות. הדגל שנבחר היה בעל רקע לבן עם פסי תכלת ומגן דוד במרכזו. התכלת, שהזכירה לכל יהודי את הקשר שלו לאלוהיו, נותרה בזיכרון העם והפכה לחלק בלתי נפרד מסמלה של מדינת ישראל.

בתערוכה מוצגים פריטים ארכיאולוגיים והיסטוריים ייחודיים בעלי משמעות תרבותית עמוקה וכן אריגי תכלת וארגמן בני אלפיים שנה שהתגלו במערות מדבר יהודה ובמצדה.
בין דוד לגוליית - חידת קיאפה
 

התערוכה הציגה לראשונה בפני הציבור הרחב ממצאים ייחודיים מתקופת ראשית המלוכה בישראל, ושפכה אור על שאלות רבות שמסעירות את עולם הארכיאולוגיה.

בחשיפה מיוחדת הוצגו לראשונה לציבור: כתובת מסקרנת, של הערכת מומחים רבים הינה הכתובת העברית הקדומה ביותר שהתגלתה ובה המילים "עבוד את", "מלך", "שופט", "אל תעש" ועוד. 
בנוסף, דגמי מקדשים יוצאי דופן שנמצאו בתוך חדרי פולחן וביניהם דגם מקדש מפואר עשוי אבן מגולף בעיטורים אדריכליים  אותם אפשר לקשור לתיאור בית המקדש והארמון שבנה שלמה המלך בירושלים. 
כמו כן, הוצגו בתערוכה מבני פולחן שונים, כלי נשק וכלי עבודה ועדויות לחיי היומיום של תושבי המקום ושחזורים אדריכליים מרהיבים  של מראה העיר בשיא ימי פריחתה.

 

 לצפייה בסירטון הוירטואלי של התערוכה >>> 

 

צילום: עודד אנטמן
על נהרות בבל

התערוכה הציגה את אחד האירועים המשמעותיים בתולדות עם ישראל – גלות בבל, החל מחורבן ירושלים, דרך המסע הקשה לבבל, ההתיישבות וחיי היום-יום ועד לשיבת ציון.
התערוכה הציגה לראשונה מוצגים מקוריים שהשתמרו מתקופת חורבן ירושלים וגלות בבל: אוסף לוחות טין המכונה "אל-יהודו" (על שם העיר בה ישבו גולי בבל בדרום עיראק), החשפו עדויות דרמטיות מאורחות חייהם של היהודים בגלות בבל, והנחשב לאחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות ביותר לים ישראל. 

 

לצפייה בסרטון הוירטואלי של התערוכה >>> 

צילום: אבי נועם
 
 
 
 

משה צברי - רטרוספקטיבה

תערוכה הבחנה ברטרוספקטיבה את מנעד יצירתו הענפה של אמן היודאיקה הבינלאומי, משה צברי, משנות החמישים של המאה העשרים ועד ימינו.
ייחודו של צברי בהתמקדותו בעיצוב תשמישי קדושה בהלימה לייעודם המסורתי בד בבד עם יישום עקרונות מודרניסטים-פונקציונליים.

התערוכה עקבה אחר מקורות ההשראה של אמן ובחנה כיצד הם מתבטאים ברפרטואר העיצובי-אמנותי שלו.
 

 
    
ספר הספרים
 
התערוכה עקבה אחר 2,000 שנה של הספר החשוב בעולם, התנ"ך. בתערוכה הוצגו טקסטים מקראיים מקוריים מהחשובים בעולם, בהם תרגום השבעים, קטעים נדירים מגניזת קהיר, כתבי יד מהמוקדמים ביותר של הברית החדשה, ותנ"ך גוטנברג, התנ"ך המודפס הראשון.


   

צילום: גידי אבינערי
 

  


 
זהב טהור
 
תערוכה מרהיבה של תכשיטים וכלים עשויים זהב מכל רחבי העולם העתיק. 

התערוכה כללה אוסף נדיר של סיכות-רכיסה אטרוסקיות, תכשיטים יפהפיים מיוון ורומא, אבזמי חגורות ששימשו חיילים בסין העתיקה וחפצים רבים ומגוונים נוספים ממסופוטמיה, מצרים, פרס ואזור הים השחור.


 

   

 
 
 

 

לכל הרוחות והשדים 
 
לחשים וקמיעות במסורת היהודית.
קמיעות, מראות, חמסות, תכשיטים, ספרי מתכונים מאגיים ופריטים רבים נוספים הוצגו בתערוכה מרהיבה ששילבה ארכיאולוגיה, פולקלור ואמונה עממית. 

 
 

   
 
 


 

שופרא דשופרא – השופר כעד להיסטוריה
  
התערוכה בחנה את גלגוליו השונים של כלי נשיפה פשוט זה, העשוי קרן חלולה של בעל חיים, שהפך עם הדורות לסמל בעל משמעויות דתיות, לאומיות והיסטוריות עבור העם היהודי.

 
 

 


 
פנינים קלאסיות
 
התערוכה הציגה תקופה של כ-1600 שנה – מהתרבות המינואית הקדומה של האי כרתים בתקופת הברונזה התיכונה דרך התקופות המיקנית, הגיאומטרית, הארכאית ועד לפאר היצירה של האמנות הקלאסית במאות הראשונות לפני הספירה.
סוגי הכלים השונים והאיורים המרתקים המופיעים עליהם פותחים צוהר אל התרבות שהשפיעה יותר מכל תרבות קדומה על העולם המערבי.
 


 
 

צלילי מוזיקה עתיקה
 
בתערוכה הוצגו כלי נגינה נדירים: חליל מקורי מלפני כ-5,000 שנה; מחרוזת לריקודי בטן מלפני כ- 12 אלף שנה; מצלתיים; שתי חצוצרות מיניאטוריות; וכלי מוזיקה רבים נוספים, החושפים בפנינו עבר מפואר של מראות וצלילים.  
 


 


 

זיכרונות ממצרים 
 
צילומים, ציורים ומפות של מצרים מהמאה ה-16 ועד המאה ה- 19, חשפו את חיי היומיום במצרים ואת קסם עתיקותיה.


 
   

צילום: גידי אבינרי
 
 


 
מה מתוק מדבש
 
תערוכה על מקורות הדבש בארץ ישראל, החל מתקופת המקרא ועד לתקופה המוסלמית.