תערוכות

אל עומק התכלת | ממעמקי הים אל דגל הלאוםצילום: דוד סעד


• אוצרים: אורי מאירי, יהודה קפלן, ד"ר יגאל בלוך
•  עיצוב התערוכה: לילך שטיאט ושרית שאנני
•  מיקום: קומה 3-  
____________________________________________________________________________________________


מה הוא סוד קסמה של התכלת, שמשמעויות עמוקות יוחסו לה לאורך הדורות, וגם היום רבים מבקשים לפענח את צפונותיה?

התערוכה "אל עומק התכלת" מתחקה אחר צבע התכלת המסתורי, במסע שתחילתו בחופי הים התיכון לפני למעלה מ-3,500 שנה  וסופו בצבעי הלאום של מדינת ישראל.
צילום: משה קיין

הקדמונים דימו את התכלת לצבע הרקיע הנשגב, מקום מושבה של האלוהות. אולי משום כך נצטוו בני ישראל לכסות את ארון הברית ואת כלי המשכן בבדי תכלת ולקשור לכנף בגדיהם פתיל תכלת שיזכיר להם את האל ואת מצוותיו.

בגדי תכלת וארגמן נחשבו ליוקרתיים ביותר בעולם העתיק, ובני אצולה התהדרו בהם כסמל למעמדם הרם. גם את צלמי האלים הלבישו בבגדים אלה, כפי שעולה מדברי הנביא ירמיהו "תכלת וארגמן לבושם מעשי חכמים כולם" (ירמיה, י, ט).

התערוכה מתחקה אחר הצבע הכחול בעולם העתיק כמייצג אלוהות ומלוכה, דרך פתיל התכלת בציצית ועד לשילובו בדגל הלאום של מדינת ישראל. 

המסע בעקבות התכלת מתחיל באבן כחולה ונדירה, לפיס לזולי, שיובאה מאפגניסטן הרחוקה למזרח הקרוב הקדום.
הוא ממשיך בחיפושיהם של הקדמונים אחר צבעים עזים ועמידים שיתאימו לצביעת אריגים, אז גילו כי ניתן להפיק צבע איכותי מחלזונות ימיים ממשפחת הארגמוניים.
סוף המסע הוא בראשית התנועה הציונית, שמנהיגיה ביקשו למצוא דגל שיבטא את זהותו של העם היהודי ואת שאיפותיו הלאומיות. הדגל שנבחר היה בעל רקע לבן עם פסי תכלת ומגן דוד במרכזו. התכלת, שהזכירה לכל יהודי את הקשר שלו לאלוהיו, נותרה בזיכרון העם והפכה לחלק בלתי נפרד מסמלה של מדינת ישראל.

בתערוכה מוצגים פריטים ארכיאולוגיים והיסטוריים ייחודיים בעלי משמעות תרבותית עמוקה וכן אריגי תכלת וארגמן בני אלפיים שנה שהתגלו במערות מדבר יהודה ובמצדה.

אמנדה וייס, מנכ"לית מוזיאון ארצות המקרא:
"תערוכה מיוחדת זו מדגישה את הייחודיות ואת המשמעות העמוקה של הצבע הכחול בעת העתיקה. התערוכה קושרת את פתיל התכלת המוזכר בתנ"ך ובמקורות חוץ-מקראיים נוספים לעיצוב הדגל של מדינת ישראל היום, ומציגה אותו כמקור השראה עבורו. מוזיאון ארצות המקרא גאה להיות המוזיאון היחיד בעולם המדגיש את ההמשכיות והרלוונטיות של שורשי הציוויליזציה באזור המזרח הקרוב הקדום, ואת האופן שבו הם משפיעים על חיינו כיום".

 לדברים של ליאורה בארי, סמנכ"לית מוזאון ארצות המקרא ירושלים, בראיון לתכנית החדשות - הערב החדש (החל מ24:45) כאן >>>

____________________________________________________________________________


בתערוכה מוצגים פריטים חשובים מאוסף מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, וכן פריטים שהושאלו באדיבותם של מוסדות ומוזיאונים שונים בארץ ואספנים פרטיים. התערוכה יצאה לפועל הודות לתמיכה ושיתוף הפעולה של הקרן ע"ש אלי ובתיה בורובסקי, ידידי מוזיאון ארצות המקרא באמריקה, בריטניה וגרמניה, הקרן לארכיאולוגיה של ארצות המקרא, רשות העתיקות, תורמים פרטיים ובתמיכת משרד התרבות והספורט, משרד החינוך ועיריית ירושלים.