תערוכות

אל עומק התכלת | ממעמקי הים אל דגל הלאום

התערוכה "אל עומק התכלת" מתחקה אחר צבע התכלת המסתורי, במסע שתחילתו
בחופי הים התיכון 
לפני למעלה מ-3,500 שנה וסופו בצבעי הלאום של מדינת ישראל

 

 

• אוצרים: אורי מאירי, יהודה קפלן, ד"ר יגאל בלוך
•  עיצוב התערוכה: לילך שטיאט ושרית שאנני
•  מיקום: קומה 3- 


מהו סוד קסמם של התכלת והארגמן, צבעי היוקרה שיוחסו להם משמעויות עמוקות לאורך הדורות ועד היום?

המסע בעקבות התכלת מתחיל באבן כחולה ונדירה, לפיס לזולי, שיובאה מאפגניסטן הרחוקה למזרח הקרוב הקדום. צבעה השמימי של ה
אבן הפך אותה לפריט יוקרתי ונחשק, והיא נקשרה בתרבויות מסופוטמיה, מצרים וכנען עם הרקיע, מקום מושבם של האלים. האבן הכחולה הכהה, בה מופיעים חלקיקי מתכת שנדמים כזהרורי זהב, נחשבה לאחד החומרים הנחשקים והיוקרתיים ביותר בעולם הקדום. האבן המכונה בתנ"ך בשם ספיר נזכרת בספרי שמות ויחזקאל כדימוי לכיסאו ולהדום רגליו של האל והמקורות היהודיים קושרים בינה ובין התכלת. בשל נדירותה ויוקרתה של הלפיס ניסו הקדמונים לחקות אותה באמצעות תרכובות מלאכותיות כחולות כמו החומר המכונה "כחול מצרי", פאיינס וזכוכית המיוצגים בתערוכה באמצעות חפצים מרהיבים מתרבויות המזרח הקרוב הקדום.

בחיפושיהם אחר צבעים עזים ועמידים שיתאימו לצביעת אריגים, גילו הקדמונים כי אפשר להפיק צבע איכותי מחלזונות ימיים ממשפחת הארגמוניים. מבלוטה שבגוף החילזון הפיקו בתהליך מורכב צבעים בוהקים, בהם צבעו אריגי צמר בגוונים שנעו בין כחול לסגול אדמדם – התכלת והארגמן המקראיים.


בבגדי התכלת והארגמן התהדרו מלכים ובני אצולה כסמל למעמדם הרם. לדברי ההיסטוריונים היוונים הנהיג כורש מלך פרס בגדי ארגמן כלבוש מלכותי ומנהג זה אומץ בהמשך על ידי המלכים ההלניסטיים וקיסרי רומא. בעולם הרומי נחשב הארגמן לצבע היוקרתי ביותר, אך המקורות היהודיים ייחסו חשיבות יתרה דווקא לתכלת. בתיאורים של כלי המשכן בספר שמות, התכלת מופיעה תמיד לפני הארגמן. על מעיל הכהן הגדול נאמר שהיה "כליל תכלת" וכן כל אחד מבני ישראל נצטווה לקשור פתיל תכלת בציצית שבכנף בגדו. עם דעיכתה של תעשיית התכלת נותרו גדילי הציצית לבנים, ואולם הטלית, שהפכה לבגד תפילה, עוטרה פעמים רבות בפסים כחולים – זכר לפתיל התכלת שבציצית.

 

בסוף המאה ה-19, עם צמיחת התנועה הציונית, ביקשו מנהיגיה למצוא דגל שיבטא את זהותו של העם היהודי ואת שאיפותיו הלאומיות. הדגל שנבחר היה בעל רקע לבן עם פסי תכלת ומגן דוד במרכזו. התכלת, שהזכירה לכל יהודי את הקשר שלו לאלוהיו, נותרה בזיכרון העם והפכה לחלק בלתי נפרד מסמלה של מדינת ישראל.

בתערוכה מוצגים פריטים ארכיאולוגיים והיסטוריים ייחודיים בעלי משמעות תרבותית עמוקה וכן אריגי תכלת וארגמן בני אלפיים שנה שהתגלו במערות מדבר יהודה ובמצדה. 


אמנדה וייס, מנכ"לית מוזיאון ארצות המקרא
:
"תערוכה מיוחדת זו מדגישה את הייחודיות ואת המשמעות העמוקה של הצבע הכחול בעת העתיקה. התערוכה קושרת את פתיל התכלת המוזכר בתנ"ך ובמקורות חוץ-מקראיים נוספים לעיצוב הדגל של מדינת ישראל היום, ומציגה אותו כמקור השראה עבורו. מוזיאון ארצות המקרא גאה להיות המוזיאון היחיד בעולם המדגיש את ההמשכיות והרלוונטיות של שורשי הציוויליזציה באזור המזרח הקרוב הקדום, ואת האופן שבו הם משפיעים על חיינו כיום".
 
להורדת ברושור התערוכה לחץ כאן.

 

מוזמנים ליהנות ממדריך קולי לתערוכה - בחינם!

 
 

שיחי גלריה עם אוצרי התערוכה יתקיימו בימי ו':
14.9 עם ד"ר יגאל בלוך | 16.11 עם אורי מאירי ומעצבת התערוכה לילך שטיאט | 21.12 באנגלית עם יהודה קפלן ליאורה בארי, סמנכ"לית מוזאון ארצות המקרא ירושלים, בראיון לתכנית החדשות - הערב החדש (החל מ24:45) >>עוד על התערוכה בתקשורת :

  1. 28.5.18 – על פתיחת התערוכה בערוץ 7 לחצו כאן
  2. 28.5.18 – על פתיחת התערוכה ב- כל העיר ירושלים לחצו כאן
  3. 3.6.18 – על התערוכה באתר Go Jerusalem לחצו כאן
  4. 3.6.18 – על התערוכה באתר I travel J-M לחצו כאן 
  5. 4.6.18 – על התערוכה ב- מקור ראשון לחצו כאן 

בתערוכה מוצגים פריטים חשובים מאוסף מוזיאון ארצות המקרא ירושלים, וכן פריטים שהושאלו באדיבותם של מוסדות ומוזיאונים שונים בארץ ואספנים פרטיים. התערוכה יצאה לפועל הודות לתמיכה ושיתוף הפעולה של הקרן ע"ש אלי ובתיה בורובסקי, ידידי מוזיאון ארצות המקרא באמריקה, בריטניה וגרמניה, הקרן לארכיאולוגיה של ארצות המקרא, רשות העתיקות, תורמים פרטיים ובתמיכת משרד התרבות והספורט, משרד החינוך ועיריית ירושלים.