פעילויות ואירועים

שישי אישי | סיורים מיוחדים בהדרכת בכירי המוזאון


6.3.20 | הופכות ויוצרות, הרבה דבי שועה חיים, רכזת תחום משפחות וחגים
על קערות הפוכות, יצירה נשית ולידה במזרח הקדום ובימינו. הריון ולידה היו תקופות של חוסר ודאות וסכנה בעת העתיקה ועל אף התפתחות הרפואה המערבית, וגם היום נשים רבות חשות צורך באמצעי הגנה על היולדת והולד בעת ההיריון והלידה. בסיור נכיר אמצעי הגנה מהמזרח הקדום, נתוודע לתפקיד הנשים כמגינות בתרבויות ארצות המקרא ונחשף ליצירה נשית מודרנית בהרשאת מוצגים אלו.


3.4.20 | "עֶגְלָה יְפֵה פִיָּה מִצְרָיִם" (ירמיהו מ"ו, כ), מוריה סעדון וינשטוק, מדריכה בכירה במוזאון
בסיור זה נתוודע לשתי אלות מרכזיות בדת המצרית, שיחדיו מרכיבות אלה אחת עם שתי פנים: חתחור, הפרה הרכה והאימהית וסחמת, הלביאה האימתנית והמסוכנת. חתחור נקשרה עם שפע, אהבה ותענוגות החיים וסחמת נחשבה כמי שבכוחה להביא אסונות ומגיפות. בדתות הקדומות נקשרו אלים ואלות עם רעיונות שונים ופעמים רבות סימלו תופעות טבע, על כל עוצמתן וטבען ההפכפך. האלה בעלת שתי הפנים, חתחור/סחמת, מסמלת את עוצמת הניגוד בין צדה האחד המעתיר והמגונן לבין צדה האחר הזורע הרס ומוות.   

1.5.20 | "מה העבודה הזאת לכם" - המזרח הקדום בראי שיח זכויות האדם והמודרנה, גברי אסולין, מדריך בכיר במוזיאון
סיור מיוחד במוזיאון לכבוד חג הפועלים. בסיור נעבור בין ארצות ושפות, נדבר על כאבם של העניים הקדומים; נדון בשאלת הזכויות והמאבק החברתי ונגלה טפח על המקורות הקדומים של מאבקי דורנו. גברי אסולין היה בעבר פעיל בעמותות לסיוע הומניטרי וארגונים לשינוי חברתי, וכיום מדריך טיולים ברחבי הארץ המתמקד בלקחים העכשוויים של סיפורי העבר. 

5.6.20 | מגיבורי קדם ועד גיבורי העל של הקומיקס, אטרי אליאשוילי, עוזרת להנהלה, מדריכת אמנות רחוב וגרפיטי וחובבת קומיקס ותרבות פופולרית
מה הקשר בין Hellboy לבין כתר קרניים עתיק ממסופוטמיה? בין Jean Grey, מוטנטית בעלת כוחות על מסדרת X-Man לבין האלה סחמת המצרית? ובין Wonder Woman הנצחית לבין דיאנה נסיכת האמזונות? הצטרפו אלי לסיור מרתק במהלכו נכיר את סיפורי המיתולוגיה של העולם העתיק, החל ממסופוטמיה ועד למיתולוגיה היוונית ואת הקשר שלהם עם גיבורי העל של התרבות הפופולרית. באמצעות המוצגים בגלריות המוזיאון נתחקה אחר הדמיון בתפיסת האדם את גיבוריו משחר ההיסטוריה ועד לימינו ואת מקורות ההשראה לסיפוריהם של גיבורי העל האהובים על כולנו.  

 

____________________________________________________________________________________________


ללא תשלום נוסף לכניסה למוזאון | לפרטים:  kupa@blmj.org | 02-5611066