פעילויות ואירועים

הרצאות ימי רביעי

צילום: דוד סעד

ימי רביעי | 19:30 | ללא תשלום נוסף לדמי כניסה למוזיאון 

סדרת ההרצאות המצליחה מתחדשת עם מגוון של תכנים מרתקים
בנושאי ארכיאולוגיה, היסטוריה, אנתרופולוגיה והסיפור המקראי,
ובהנחיית גדולי החוקרים והמומחים. 

____________________________________________________________________________________________


22.1 | ההרצאה "הכתובת הייתה על השביל" לא תתקיים בשל חסימות הכבישים והפקקים שצפויים באזור עקב כינוס פורום השואה הבינלאומי בירושלים.


29.1 | ג' שבט - הרצאה מיוחדת לציון יום השנה ה - 17 לפטירתו של מייסד המוזיאון, 
ד"ר אלי בורובסקי
מצדה של הורדוס הגדול – חזון, אידיאולוגיה ומציאות, ד"ר גיא שטיבל, אוניברסיטת תל אביב, באנגלית
מצדה זוהתה לראשונה עם האתר העתיק מצדה שנזכר בכתבי פלוויוס יוספוס בשנת 1838, כשצמד חוקרים אמריקאים, רובינסון וסמית, זיהו בטלסקופ שהוצב ליד מעיין עין-גדי חורבות מבנה המזוהה עם הארמון הצפוני של המלך הורדוס. מאז עמדה מצדה של הורדוס במוקד עשרות רבות של מחקרים שבחנו את האדריכלות, עיצוב הפנים על תמשיחי הקיר, עיטורי הסטוקו ופסיפסי ארמונות ההר בימיו של המלך. מי שמתואר כבנאי הגדול של ארץ-ישראל הותיר אחריו לא רק עושר אדריכלי אלא גם שרידי תרבות חומרית המאפשרים לשפוך אור על האיש ופעולתו. ממצאי החפירות המחודשות שישולבו בהרצאה מאפשרים דיון בארמונות ובנראות של האתר, בעיצוב הטבע והסביבה כחלק מרוח התקופה של האצולה הרומית ומקומו של הורדוס במארג הקשרים הזה. בהרצאה נציג את רשת הקשרים של המלך עם העולם הרחב ובמיוחד עם רומא ועם אוגוסטוס ומרקוס אגריפא ונגזור לאחור מתוך הממצא מה ניתן להסיק על דמותו של הורדוס ופעולתו.


5.2 | י' בשבט - 'נתכנסו רבותינו לאושא' – האם מצאנו את מושב הסנהדרין ,  יאיר עמיצור, רשות העתיקות, בעברית

12.2 | י"ז בשבט – אין הרצאה

19.2 | כ"ד בשבט - מונומנט בנוף - פירמידה יהודית ומקדש רומי בחורבת מדרס, ד"ר אורית פלג ברקת, האוניברסיטה העברית, בעברית
הסקרים וחפירות ההצלה שנערכו בחורבת מדרס (ח'ירבת דרוסייה) מצביעים על ישוב מן התקופה הרומית הקדומה, אחד הגדולים והעשירים שבאתרים הכפריים בשפלת יהודה בפרק זמן זה, ועל כך שהייתה בו נוכחות בולטת גם במהלך התקופה הביזנטית. מאפיינים אלה של האתר הובילו להעמדתו במוקד של פרויקט מחקרי העוסק בהמשכיות ושינוי במרחב הכפרי של יהודה בתקופה הרומית. החפירות שנערכו במסגרת הפרויקט העלו תמונה מרתקת אודות שלבי ההתיישבות באתר וחשפו של מפעלי בנייה מונומנטליים שהינם חריגים בבנייה הכפרית: האחד – מבנה נפש פירמידלי גדול (10 x 10 מ') בראש הגבעה והשני - פודיום גדול (~ 20 X 20 מ') בנוי גזית. ההרצאה תעסוק במונומנטים אלה, תפקידם ומקומם באתר.


26.2 | א' אדר -  ממלכת חמיר והממלכות הקדומות של ערב  הדרומית, ד"ר יהודה דגן, בעברית
הרצאה לרגל התערוכה "תימן: משבא לירושלים"
4.3 | ח' באדר - מזימת בגתן ותרש וגורמי האנטישמיות העתיקה, ד"ר נח חכם, האוניברסיטה העברית, בעברית

11.3 | ט"ו אדר – שושן פורים – אין הרצאה

18.3 | כ"ב אדר - מסע אישי בתימן, תמונות של עולם הולך ונעלם,  נפתלי הילגר, צלם מסעות, בעברית
בואו לשמוע על קשר אישי של עשרות שנים עם קהילה יהודית קטנה ומאוימת שמתלבטת בין מגורים בניו יורק, בצנעא או ברחובות, ועל צילומים נדירים וחוויות אישיות מרגשות מ-7 ביקורים: כפרים ציוריים על פסגות צוקים בנוף עוצר נשימה, אדריכלות מרהיבה, שווקים ססגוניים של תבלינים, רובים ותכשיטים. עולם הולך ונעלם!

נפתלי הילגר הוא מרצה, צלם גאוגרפי וחוקר תרבויות. צלם מערכת וכתב "מסע אחר. בין הישראלים הראשונים שביקרו בתימן כבר בשנות ה-80. חלוץ במסעות צילום בצפון קוריאה ובמדינות האסלאם, ביניהן איראן, סעודיה, לבנון, סוריה, לוב, דובאי, אפגניסטן, פקיסטן ואינדונזיה. צילומיו זכו במקום ה-1 בתחרות "השערים הנבחרים" ב-20 שנות המגזין "מסע אחר".
הרצאה לרגל התערוכה "תימן: משבא לירושלים"


25.3 | כ"ט אדר -  ממסתור בר כוכבא ועד הפולחן הרומי – עשור למשלחת החפירות למערת התאומים, פרופ' בעז זיסו, אוניברסיטת בר-אילן, בעברית
ההרצאה תסכם עשור לסקר ולחפירות הארכאולוגיות הנערכות במערת התאומים שבהרי ירושלים בשיתוף עם מלח"ם (היחידה למידע ולחקר מערות באוניברסיטה העברית). המערה המרהיבה הניבה מקרבה מטמון מטבעות הכסף הגדול ביותר מזמן מרד בר-כוכבא שנתגלה אי פעם בפעולה ארכאולוגית מבוקרת בישראל, נמצאו עדויות לפולחן פגאני מן התקופה הרומית המאוחרת ונחקרה מחצבת בהט-קלציטי, ראשונה מסוגה בארץ ישראל. מחקר מערת התאומים וחידושי העונות האחרונות במערה יעמדו במרכז ההרצאה.


1.4 | ז' ניסן - שיח גלריה
הודעה תימסר בהמשך

8.4 | י"ד ניסן – פסח – אין הרצאה

15.4 | כ"א ניסן - שביעי של פסחאין הרצאה

22.4 | כ"ח ניסן - זיכרון חקוק באבן – הארכיאולוגיה מגלה את ירושלים בתש"ח, יהושע לביא, אוניברסיטת בר-אילן, בעברית

הרצאה לרגל יום העצמאות. בימים של מלחמת העצמאות נפלו בירושלים למעלה מאלף חללים – אזרחים וחיילים. אירועים אלו הותירו את חותמם בנקודות שונות בעיר בדמות שלל בתי קברות ואנדרטאות הנצחה. ניתוח הממצאים בכלים הלקוחים מהעולם הארכיאולוגי, מגלה תובנות חדשות על החברה הירושלמית של אותם ימים, על היחסים הפנימיים בתוכה ועל הזיקה שבין קבוצות שונות אל המדינה שהולכת ומוקמת.


29.4 | ה' באייר - יום העצמאותאין הרצאה

 

____________________________________________________________________________________________


* אלא אם מצוין אחרת, יש להוציא כרטיס בקופת המוזיאון