פעילויות ואירועים

הרצאות ימי רביעי

צילום: דוד סעד

סדרת ההרצאות המצליחה מתחדשת עם מגוון של תכנים מרתקים
בנושאי ארכיאולוגיה, היסטוריה, אנתרופולוגיה והסיפור המקראי,
ובהנחיית גדולי החוקרים והמומחים. 

*** ללא תשלום נוסף לדמי כניסה למוזיאון ***

____________________________________________________________________________________________


13.11 | ט"ו חשון –  "מגש הכסף" – המרטירים וקידוש הארץ בידי הנוצרים, אסנת רנץ, האוניברסיטה העברית
18:45 – סיור מיוחד בתצוגה החדשה "המרטיר המהולל" 
חשיפת הכנסייה שהוקדשה למרטיר המהולל בבית שמש היא הזדמנות לרדת לחקרה של תופעת הערצת המרטירים, שהחלה כבר במאות הראשונות לספירה. באותה תקופה פורמטיבית שאפו אבות הכנסייה לגבש זהות עצמית־נוצרית, שתתבדל מן היהדות ומן הדתות הפוליטאיסטיות שקדמו לה. סיפורי המרטירים, הנסים שנקשרו בשמם והפולחן שהתגבש סביבם מהווים נדבך חשוב בהבניית הזהות הקהילתית הנוצרית הכללית, ואף שימשו במאבקי כוח שבין זרמים שונים בתוך הנצרות עצמה, בספקם מקום פולחן קהילתי, גאווה מקומית ותועלת לא מועטה לגורמים שונים.

בהרצאה נברר מי הם אותם מרטירים נוצריים שסביבם התגבש הפולחן בשלהי העת העתיקה, כיצד ומדוע הם גויסו עבור סדר היום של הבישופים השונים, ומה אִפשר את התקבלות פולחן המרטירים בקרב המאמינים הנוצריים במאות הראשונות לספירה.

 

20.11 | כ"ב חשון – ערב מיוחד במסגרת "מסעדות פתוחות ירושלים"
הרצאה מרכזית: ובירה תשמח לבב אנוש – על גישה חדשה לשחזור מזון עתיק באמצעות החייאת שמרים מכלי בירה עתיקים, ד"ר מיכאל קלוטשטיין, האוניברסיטה העברית. בתשלום
לפרטים מלאים >>>

27.11 | כ"ט חשון –  חג הסיגד, חזרה בתשוקה של קהילת ביתא ישראל לירושלים, הרב ד"ר שרון שלום, הקריה האקדמית אונו
חג הסיגד היה היום בו עולים מספר קהילות כפריות להר הקרוב אליהם - הוא הר הסיגד. ההר מסמל את הר סיני ובמידה מסוימת את הר המוריה המתבטא בתפילה שנאמרה בכל שנה, כשם שזכינו להתפלל בהר זה כך נזכה להתפלל בהר הקודש בירושלים. במסעם של היהודים מאתיופיה לישראל משולבת הכמיהה לירושלים כמו הבריחה מן הגלות.

בהרצאה נדבר על מסורות קהילת ביתא ישראל והקשר המיוחד שלה לירושלים ועל השינויים והאתגרים העומדים בפני הקהילה לאחר הגשמת החלום בן 2500 שנה.
הרב ד"ר שרון שלום עלה בילדותו מאתיופיה. הוא בוגר ישיבת הר עציון ואוניברסיטת בר אילן. כתב את הספר "מסיני לאתיופיה" שמטרתו לחבר את מסורות הקהילה עם פסיקת ההלכה התלמודית, ואת הספר "שיחות על אהבה ופחד". כיום עומד בראש המרכז הבין לאומי לחקר יהדות אתיופיה בקריה האקדמית אונו.


4.12 | ו' כסלו – ספר הבריאה לנתן העזתי – תעודה חדשה בתולדות התנועה השבתאית -לרגל הוצאת הספר, ליאור הולצר,
אוניברסיטת פאלאצקי צכיה

18:45 – סיור מיוחד במוזיאון: בין שפה לבריאה בעולם הקדום
ספר הבריאה שנכתב ב-1670 הוא  החיבור המרכזי של התנועה השבתאית לאחר התאסלמותו של שבתאי צבי, ונכתב על ידי מחולל התנועה, נתן העזתי, שהוגדר על ידי תומכיו כנביא של ממש. בספר הוא מביא טענות מדוע התאסלם שבתי צבי. הספר מורכב משני חלקים, הטקסט המקורי של רבי נתן העזתי ומחקר מעמיק הנועד לסייע לקורא המודרני. בהרצאה ידבר ליאור על הספר התנועה השבתאית ועל תפקידה בהיסטוריה היהודית.

 

11.12 | י"ג כסלו – חנוכה, חג האור והבריאה – התנ"ך והמוזיקה, פרופ' מקס שטרן, אוניברסיטת אריאל בשומרון, באנגלית


18.12 | כ' כסלו – חפירות לתפארת: גילויים חדשים מחפירות בית הכנסת 'תפארת ישראל'  אורן גוטפלד, האוניברסיטה העברית
בחפירות הארכיאולוגיות שערכתי בשנים האחרונות במתחם בית כנסת תפארת ישראל שברובע היהודי בירושלים, התגלו שרידים וממצאים חדשים ומרתקים. בית הכנסת נבנה במחצית המאה ה-19 וחרב על ידי הלגיון הירדני במאי 1948, ועמד בשיממונו עד להחלטה לבנותו מחדש לפני מספר שנים. השרידים הקדומים ביותר שהתגלו בחפירות הם מראשית ההתיישבות באזור בימי תקופת הברזל 2 (מאות 6-8 לפנה"ס), מימי הבית השני נמצאה דרישת שלום ממשפחת הכהונה קתרס על משקולת אבן וכן עדויות מאסיביות לחורבן הבית השני; שרידי מבנה ציבור נחשפו מהתקופה הביזאנטית, ונראה כי מדובר בשרידי כנסייה מפורסמת? על כך ועל הממצאים הנוספים שנמצאו במרתף בית כנסת תפארת ישראל נעסוק בהרצאה. 


25.12 | כ"ז כסלו – חנוכה – אין הרצאה

____________________________________________________________________________________________


* אלא אם מצוין אחרת, יש להוציא כרטיס בקופת המוזיאון