תכניות חינוכיות

תכניות לכיתות בית הספר היסודי


                                      צילום: עודד אנטמן                                 
 
 

על שלושה אבות וארבע אימהות (לכיתות א'-ג')
הסיפורים המרכזיים מספר בראשית, כגון מסע אברהם לכנען, מפגש אליעזר ורבקה, גניבת רחל את התרפים של לבן, הארון המפואר בו נחנט והושם יעקב ומעמדו הרם של יוסף במצרים – כל אלה מסופרים דרך המוצגים במוזאון. באמצעות חוברת הפעלה ניצור מפגש מחודש, חי ומוחשי עם סיפורי האבות, נכיר את הנופים, התרבויות והמנהגים אליהם נחשפו אבותינו. 
*התכנית מתאימה גם לפעילות הורים וילדים ולמסיבת קבלת ספר התורה.

מי נכנס לתיבה ולמה? (לכיתות א'-ב')
סיפור תיבת נח יהווה רקע להיכרות עם בעלי החיים בעולם העתיק, ולהבנת חשיבותם ומשמעותם בחיי אנשי תרבויות עולם המקרא. במשחק מטמון, מלא בהפעלות וחידות נקבץ אל תיבתו של נח את חיות הבית, חיות הבר וחיות דמיוניות.

תיאורי בעלי החיים בפסלים ובפסלונים, בפסיפסים, בציורי קיר, ועל גבי חפצים שונים יהוו נקודת מוצא לפעילות העוסקת ביחס האדם אל החי ובסמליותם של בעלי החיים.

חלומות יוסף (לכיתות ג'-ד')
בתכנית נכיר את תרבות מצרים העתיקה ונחשוף את התלמידים לנושאים שונים העומדים ברקע סיפור יציאת מצריים, כגון נופה של מצרים, דמות הפרעונים, הפירמידות, החניטה ועוד. במהלך הביקור התלמידים יפגשו מוצגים ייחודיים ומרהיבים, כגון פסלים, תכשיטים, ציורי קיר וארונות קבורה עשויים עץ תוך שילוב עם משימות, חידות ורמזים שיעודדו חשיבה ויפתחו מיומנויות להתבוננות בחפצים העתיקים וניתוחם. הסיור החוויתי והפעילויות המשולבות בו יקימו לחיים וימחישו את הסיפורים התנכיים הנלמדים בכיתה. 

מומלץ לשאר הכיתות לקראת חג הפסח

הסמל, האריה והמנורה - סמלים מאז ועד היום.  (לכיתות ג'-ה')
מהו סמל? מי מחליט שסמל הוא סמל? ומה הקשר לכתב הציורים המצרי ולנחשים? באמצעות משחקי המחשה ומשימות במוזאון, נלמד על מושג הסמל בעולם הקדום ועל שורשיהם של כמה מהסמלים החשובים של עם ישראל. נעמוד לצד משה ונחש הנחושת – הסמל הראשון במקרא - משם נבקר בירושלים  - עיר דוד - שהפכה לעיר הבירה ולסמל בפני עצמה, ונלמד אודות המנורה וגלגוליה לאורך ההיסטוריה מן המקדש ועד סמל המדינה. 

הסיור כולל גם ביקור בתערוכה אל עומק התכלת, בה נעסוק בקשר שבין התכלת ודגל המדינה.

שימו לב ! 
משרד החינוך מסבסד 50% מעלויות ההסעות לירושלים לשכבה זו במסגרת פרוייקט "נעלה לירושלים"  

"משחקי הכס": מי רוצה מלך ולמה? (לכיתות ה-ו)
התכנית עוסקת בדמות המלך ובמוסד המלוכה בעולם העתיק, אשר היוו מוקד של חיי החברה, המדינה, הדת והצבא.

על רקע הוויכוח בשאלת בקשת העם משמואל "עַתָּה, שִׂימָה-לָּנוּ מֶלֶךְ לְשָׁפְטֵנוּ--כְּכָל-הַגּוֹיִם" (שמ"א ח, 5), נבחן את דמותו של המלך בתרבויות השכנות: מה היו תפקידיו, באילו דימויים תואר ומה היה מעמדו ביחס לאל ולבני האדם. באמצעות משחק משימות חוויתי במוזאון התלמידים ילמדו על תפקידי המלך בתרבויות עמי הסביבה, מעמדו ויחודו המתבטאים באופן הביטוי האומנותי בה הוצג המלך בתרבויות השונות. 
אפיונם של המלכים השונים, מאיר ומדגיש את מעמדו המיוחד והמסויג של המלך המקראי כפי שזה משתקף בספר שמואל ובספר מלכים.

תכניות לבר/ בת מצווה בכיתה
"הרועה הנאמן": המקל והמטה סימני הרועה
מנהיגים רבים מתוארים כמי שהחלו את דרכם כרועי צואן. המקל והמטה, כליו של הרועה מוזכרים אצל המנהיגים השונים (יעקב, משה ודוד) כאשר כל עבור כל אחד מהם הם מסמלים תכונה שונה המאפיינת אותו כמנהיג. בסיור, המשלב משימות ODT, חידות ומשחקים, נכיר את דמויותיהם של האישים השנונים העולים מתוך סיפורי התנ"ך ותכונות המנהיגות שאפיינו כל אחד מהם. 


"נשים במקרא": האם האישה בתנ"ך...במטבח?
מסע מרתק בין מוצגים מרהיבים שיספרו את סיפורן המיוחד של נשים ידועות בתנ"ך, להן היה מקום מרכזי בעיצוב העם ותרבותו (שרה ורבקה, דבורה הנביאה, בנות צלפחד, אסתר המלכה ועוד...). 

מתאים גם כתכנית מיוחדת לבנות מצווה


70 למדינת ישראל

פעילות לימודית משמעותית לכבוד 70 שנה לישראל
70 שנה של פיתוחים טכנולוגיים בישראל מול 3500 שנה של פתרונות אנושיים במזרח הקרוב הקדום כמו אז גם היום? כאן באזורנו ניתנו מענים לאתגרים קיומיים כגון מים, דיור, תקשורת, בריאות, מזון וצרכים ביטחוניים.

תרבויות העבר קמו על גדות הנהר - כיום אנו מייצרים מים מהאוויר.
פעם עברנו לכתב - כעת נשמר מידע בדיסק-און-קי, או מאוחסן ב...עננים.
באמצעות למידה מהסוג החדש, משימות פיענוח וחקר, משחקים דיגיטאליים וחברתיים מותאמי-גיל, נגלה מקורות השראה עתיקים של כושר פיתוח והמצאה עכשווי.


__________________________________________________________________________________________

להזמנות, ייעוץ וקבלת פרטים נוספים ניתן לפנות למחלקת החינוך בטלפון: 02-5955305 או בדוא"ל: education@blmj.org