אודות

מידע כללי על המוזאון והמייסדים


 

 

ד"ר אלי בורובסקי משאיר אחריו מורשת לדורות הבאים במוזאון, מרכז ללימוד והבנה של ההיסטוריה של המקרא של המזרח הקדום, אותו יסד יחד עם אשתו בתיה.
מוזאון ארצות המקרא ירושלים הוא המוזאון היחידי בעולם המציג את ההיסטוריה של תקופת המקרא ושל המזרח הקדום, התערוכה הקבועה, המורכבת בעיקר ממוצגים מאוספו הפרטי של ד"ר בורובסקי, פורשת אלפי שנו היסטוריה, משחר הציוויליזציה ועד לנצרות הקדומה בארצות התנ"ך.

 

אלי בורובסקי, שנולד בוורשה, פולין, למד בבית ספר תחכמוני ובישיבת מיר.
צמא גדול לידע והשכלה הוביל אותו לכמה מן האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר באירופה, ביניהן בית הספר הרבני בפירנצה, המכון התנ"כי של האפיפיור בוותיקן ברומא, הסורבון ובית הספר הגבוה של הלובס בפריס, ואוניברסיטת ג'נבה.
 

לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, באוגוסט 1939, הצטרף אלי ל"וועד הלוחמים והמתנדבים של יהודי צרפת", והתגייס לדיוויזיה הפולנית של הצבא הצרפתי.
אחרי קרבות כבדים נאלצו שרידי הדיוויזיה לסגת לשוויץ, שם הוחזקו במחנה מעצר עד תום המלחמה.
השואה הותירה את אלי כואב ובודד וברשותו רק ההשכלה שרכש במהלך השנים שלפני המלחמה.

הידע הרחב שלו בהיסטוריה, באמנות עתיקה ובשפות הפך אותו במהרה לאחד המומחים המובילים לאמנות עתיקה ולכתבים עתיקים, עם דגש על תקופת התנ"ך.
 

במשך למעלה מ-50 שנה הצליח ד"ר בורובסקי לבנות אוסף של חפצי אמנות מהמזרח הקדום, שערכם לא יסולא בפז, המשקף את העמים והתרבויות של תקופת המקרא, האוסף פורסם לראשונה ב-1975 בקטלוג "סולמות לרקיע", שליווה תערוכה שנדדה באירופה ובקנדה.
האוסף המשיך לגדול, והחלום החל ללבוש צורה: להקים מרכז למידה, מכון ייחודי בעל שם עולמי, בו יוכלו אנשים, מכל הדתות, ללמוד את ההיסטוריה המקראית ולשוב ולאמץ את הקודים המוסריים והאתיים של התנ"ך.

 

ב-1982 נשא אלי לאישה את בתיה, אותה פגש בפתיחת תערוכה בירושלים, שנה קודם לכן.
הזוג הנמרץ ומלא החיים החל ליישם את כשרונותיו המשולבים כדי לממש את החלום המופלא.

יחד התגברו על ספקות ומכשולים ביורוקרטיים ובסופו של דבר הקימו מוזאון ברמה בינלאומית בלב קריית המוזאונים בירושלים.
ראש העיר דאז, טדי קולק, שסייע, הבין את החזון של בורובסקי והכיר את האוסף המפורסם שתרם להקמת המוזאון.
 

מוזאון ארצות המקרא פתח את שעריו לציבור ב-11 במאי 1992, ומאז זכה להכרה בינלאומית כמרכז אוניברסלי לתרבות ולחינוך.
זהו המוזאון היחיד בעולם המציג את ההיסטוריה של תקופת המקרא בארצות השונות של התנ"ך ועוקב אחר תהליכים היסטוריים ותרבותיים משחר הציוויליזציה ועד לתקופת הנצרות הקדומה.
 
תצוגת הקבע של המוזאון, המכילה חפצים נדירים ומופלאים, מסודרת באופן כרונולוגי ומאפשרת למבקר להלך בנתיבי ההיסטוריה של עמי המזרח הקדום.
המוצגים, המפות והאיורים מאפשרים למבקר לעוקב אחר המבנה של החברות הקדומות וחיים היומיום בהן; לעמוד על חשיבותם ומהותם של הפולחנים הדתיים; לגלות את אמצעי התקשורת הקדומים ולהתרשם מיכולתם האומנותית של תושבי האזור.

 
תוכניות חדשנות לתלמידי בתי ספר, הרצאות שבועיות וקורסים למבוגרים, סדנאות יצירה ותוכניות מיוחדות לחגים, הם רק חלק מהפעילות המגוונת שמציע המוזאון.
 

עבודתו של אלי בורובסקי לא הסתיימה. הוא עזב את העולם בעודו עושה הכנות לעתיד.
הוא האיש מעשה – תמיד מתכנן, עובד או חולם. תוכניות להרחבת ולהגדלת המוזאון, על מנת לספק את הצרכים המשתנים של אולמות התצוגה, הספרייה ומתקני החינוך, נמצאות בשלבי פיתוח.
זה היה חלומו – וכעת הוא בידיהם של אלה שתמכו במוזאון בעבר, ואלה שיצטרפו בעתיד. 

למטרה זו הקמנו את קרן הזיכרון לאלי בורובסקי. 
קרן זו תעזור לנו להגן על עתידו של המוזאון ועל תוכניותיו המגוונות.
 

אלי בורובסקי הקדיש את חיי לטיפוח חלום ולהגשמתו.
הצלחתנו של המוסד התרבותי היוקרתי שהקים עלתה על כל ציפיותיו.
מוזאון ארצות המקרא מהווה בסיס אידיאלי לטיפוח מורשתי אשר תמשיך להיות נר לרגלי הדורות הבאים.

 

"עתיד האנושות יונק משורשי העבר – רק אם נבין את ההיסטוריה שלנו נוכל לבנות עתיד טוב יותר"
 

ד"ר אלי בורובוסקי