תערוכות

עוגן הרם: נמלי ים בארץ ישראל

תערוכה חדשה המציגה יצירות
המתעדות את נמלי ארץ ישראל מהמאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-20.

 

יפו, יופה הקדומה. תחריט פלדה של ט. פלמינג על-פי סקיצה של לוטננט קולונל אולדרסון שצוייר על ידי ב. פוסטר, 1840 בקירוב.


פתיחה: 20 אוגוסט 2019

אוצר: יהודה קפלן
מיקום: קומה 3- 
____________________________________________________________________________________________

משחר ההיסטוריה, החזיקו ערי הנמל בתפקיד חשוב בתולדות ארץ ישראל. לאחר ששליטי אירופה נואשו מניסיונותיהם לכבוש מחדש את ארץ הקודש בעקבות סילוק הצלבנים בסוף המאה ה-13, החליפו את מסעות הצלב מסעות צליינות של עולי רגל נוצרים ויהודים. הצליינים הוסיפו לפקוד את הנמלים החרבים בדרכם רבת התלאות אל האתרים הקדושים. מרביתם הטילו עוגן מול חופי יפו שכונתה "הנמל של ירושלים", ומשם יצאו בשיירות לעיר הקודש ולאתרים נוספים. חשיבותו של נמל יפו עלתה במהלך המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, כאשר הפך לשער הכניסה העיקרי לארץ ישראל תחת השלטון העות'מאני ועם ראשיתן של עליות היהודים.

התערוכה "עוגן הרם: נמלי ים בארץ ישראל" מציגה תיעוד ייחודי של שערי הכניסה לארץ ישראל, ערי הנמל ההיסטוריות, מהמאה ה-16 ועד תחילת המאה ה-20. תיעוד יוצא דופן זה, מספק הצצה לנמלי ארץ ישראל לאורך מאות שנים, מלמד על תפקידם הכלכלי והתרבותי החשוב ומספק תמונה של עולי הרגל שהגיעו לארץ ישראל, תוך סיכון חייהם, לצורכי צליינות מסחר ויצר הרפתקנות.


התערוכה, המציגה אוסף של 54 הדפסים, מפות וציורים, מבוססת על אוסף התמונות של יוסי גילבן, ומשולבות בה תמונות מאוספו של דן כירם המנוח, פרי עבודותיהם של אמנים רבים וביניהם דיוויד רוברטס, וויליאם בארטלט, הנרי פִין ועוד. בעידן בו הצילום טרם הומצא, טכניקות החריטה וההדפסה היו הדרכים העיקריות לבטא דימויים ויזואליים ולהפיצם, ובכך לאפשר לציבור להתרשם מעולמות רחוקים שלא היו נגישים לרובו.

האוסף של יוסי גילבן:
התמונות והצילומים בתערוכה שייכים ברובם לאוסף הפרטי של יוסי גילבן, שהים התיכון מילא תפקיד מרכזי בסיפור חייו. כבר בגיל 14, בסוף שנות ה-50 של המאה הקודמת, הוא הפליג סביב חומותיה של עכו העתיקה בעת לימודיו בבית הספר לקציני ים בעכו. במהלך שירותו הצבאי שירת על המשחתת אח"י "יפו" ולחם בתעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים. סיפורי הנמלים של ארץ ישראל מהווים חלק בלתי נפרד מסיפור חייו.

שיחי גלריה בתערוכה: 
1. יום שישי | 30.8.19 | בשעה 11:00 - בעברית
2. יום שישי | 20.9.19  | בשעה 10:30 – באנגלית
3. יום שישי | 8.11.19 | בשעה 11:00 - בעברית


עכו, פתולמאיס. תחריט  של וו.ה. ברטלט;  צויר על ידי ג'. ס. בנטלי. אוסף יוסי גילבן


יפו, מבט מדרום. דיויד רוברטס, 1839. אוסף יוסי גילבן