פעילויות ואירועים

שיחי גלריה בתערוכה: "עוגן הרם: נמלי ים בארץ ישראל"


יפו, מבט מדרום. דיויד רוברטס, 1839. אוסף יוסי גילבן


מועדים: 

יום שישי, 8.11.19 בשעה 11:00 - בעברית

במשך 300 שנים, בין המאה ה-16 למאה ה-19, עולי רגל יהודים ונוצרים, יצאו למסע נועז ורווי תלאות, מאירופה אל ארץ הקודש. נמלי ארץ ישראל היו השער דרכו נכנסו ובו פגשו לראשונה בארץ שהיתה למשאת נפשם. בתערוכה מוצגים תמונות, הדפסים ומפות שיצרו אמנים שהתלוו למסעות אלה ותיעדו אותם. מבעד לעיניהם משתקפים נמלי ארץ ישראל ונופיה.

בשיחי הגלריה עם אוצר התערוכה, נתבונן לרגע מעיניהם של בני התקופה שלא זכו לצאת למסע, בתמונות ובהדפסים שהיו עבורם שער לעולמות רחוקים ונכספים; וברגע הבא, נתבונן בהם כפי שאנו, צופים מודרניים שמפליגים למחוזות בלתי נגישים עבורנו, שהרי נופי הארץ ואנשיה המתוארים בהם לעולם לא ייראו כה פראים, רומנטיים ואקזוטיים.

מעבר ליופיים האמנותי, המשקף את אופנות התחריט והציור במאות ה-17 עד ה-19, יש לתיאורים הללו ערך היסטורי רב. הם מאפשרים לנו להתרשם מהמראה של עכו, עיר הנמל החשובה במפרץ אותו אנו מכנים כיום "מפרץ חיפה", ומיופיו של רכס הכרמל החולש עליו, לפני שחיפה המודרנית "נגסה" ביערותיו. מחומות חיפה ויפו, שאינן קיימות עוד ומנמל יפו, "הנמל של ירושלים", שלמרות חסרונותיו, הפך לשער המערבי החשוב ביותר עבור עולי הרגל, הנוסעים והסוחרים, עד לראשית המאה ה-20. עם זאת, אפשר לראות שמראן של כמה מערי הנמל הציוריות המתוארות באיורים ובצילומים מזכיר מאוד את הנופים המוכרים לנו היום, כמו למשל קו הרקיע של עכו העתיקה הנשלט על ידי כיפת מסגד אל ג'זאר או הנמל הציורי של יפו המוקף בסלעים המאיימים עדיין לנפץ את סירות הדייגים השטות בסמוך אליהם.

התמונות והצילומים בתערוכה שייכים ברובם לאוסף הפרטי של יוסי גילבן.
בין האמנים שיצירותיהם מוצגות בתערוכה: דיוויד רוברטס,  וויליאם בארטלט, הנרי פִין ועוד.