מידע למבקר

סיכום השנה במוזיאון - 2019

מוזיאון ארצות המקרא ירושלים מציג את ההיסטוריה של האנושות באמצעות אוסף עתיקות יחיד מסוגו בעולם הכולל אלפי פריטים נדירים מארצות המזרח הקדום - ארצות המקרא. אנו נרגשים להציג בפניכם סיכום של פרי עמלנו ועבודתנו לאורך השנה החולפת, שנה בה הגענו לשיאים חדשים במגוון רחב של תחומים.

תערוכות ואוצרות

השנה פתחנו גלריה חדשה לתערוכות מתחלפות הממוקמת בכניסה לקומת תערוכת הקבע. זוהי "גלריה בפוקוס" המאפשרת לנו להציג מגוון תצוגות קטנות בנושאים מגוונים דוגמת זרקור על מוצג מאוסף המוזיאון, או גילויים חדשים בארכיאולוגיה של ארץ ישראל. יחד עם החללים לתערוכות מתחלפות בקומה התחתונה של המוזיאון (-3), ביכולתנו  להנגיש לקהל מגוון רחב של תערוכות לאורך השנה. חנכנו את "גלריה בפוקוס" בתערוכת "נתיבי ישראל בממלכת יהודה" (מרץ-אוגוסט 2019) – פרי שיתוף פעולה עם רשות העתיקות וחברת נתיבי ישראל. התערוכה הציגה תגליות מחפירות ההצלה להרחבת כביש 38 ליד העיר בית שמש אשר מעידים כי לאחר החורבן במאה השביעית לפנה"ס נוסד במקום יישוב יהודאי חדש ששימש כמרכז מנהלי וכלכלי חשוב של הממלכה. התערוכה מהווה במה לדיון סביב שאלת שימור ערכי המורשת אל מול צרכי הפיתוח של תשתיות תחבורה מתקדמות לעיר ה בית שמש ולתושביה.


מימין לשמאל עם כיוון השעון: מנכ"לית המוזיאון אמנדה וייס בפתיחת תערוכת "נתיבי ישראל בממלכת יהודה"; מוצגים מהתערוכה; אוצר התערוכה יהודה קפלן. צילום: דויד סעד

לאחר נעילת תערוכת "אל עומק התכלת" פתחנו את תערוכת "עוגן הרם" (אוגוסט-נובמבר 2019) אשר הציגה תמונות, הדפסים וצילומים של נמלי ארץ ישראל (אוסף יוסי גלבן ודני כירם) מהמאה ה17 ועד לראשית המאה ה-20. התמונות מעידות על חשיבותם האסטרטגית של נמלי הארץ שהיוו את עורק החיים של ירושלים עם ארצות אירופה עוד מהתקופה הצלבנית ועד לעת החדשה. עולי רגל, נוצרים ויהודים, נהגו לפקוד את הנמלים החרבים בדרכם רבת התלאות אל האתרים הקדושים.


מימין לשמאל עם כיוון השעון: פתיחת תערוכת "עוגן הרם"; יוסי גילבן, מנכ"לית המוזיאון אמנדה וייס ואוצר התערוכה יהודה קפלן; מוצג מהתערוכה; אמנדה וייסנושאת דברים. צילום: יח"צ מוזיאון


בחצר הפסיפסים נפתחה מחדש תצוגה של ארכיאולוגיה מקומית המהווה פן משלים לתערוכת הקבע.


בחודש אוקטובר נחנכה בגלריה בפוקוס תערוכת "המרטיר המהולל" – מיצג של אור ופאר מתוך כנסייה ביזנטית מפוארת שנחשפה בחפירות הצלה שנערכו מדרום לרמת בית שמש על ידי רשות העתיקות. אחת הכתובות מזכירה "מרטיר מהולל" עלום שם, שלכבודו נבנתה הכנסייה ושרידיו נשמרו בה. למרות שזהותו של "המרטיר המהולל" אינה ידועה, אין ספק כי מדובר בדמות שהייתה חשובה ומוכרת בעולם הנוצרי. אירוע הפתיחה של התערוכה היווה את ערב הפתיחה של כנס השנתי לחידושים ארכיאולוגיים במרחב ירושלים של רשות העתיקות. שמחנו לארח את נציגי הפטריארכיה הארמנית ואת מקהלת הא-קפלה של פרחי הכמורה אשר נגנו בפנינו מזמורים.

מימין לשמאל עם כיוון השעון: חזית תערוכת "המרטיר המהולל"; אמנדה וייס מנכ"לית המוזיאון נושאת דברים; ממצאים מהחפירות ברמת בית שמש; אמנדה וייס עם הפטריארך הארמני; מקהלת א-קפלה. צילום: דויד סעד


תכניות ופעילויות חינוכיות
מהלך הלמידה "פרקליטי תנ"ך" קיבל הכרה כמיזם שמשרד החינוך מבקש לתמוך בפיתוחו לשם הנגשה לכל תלמידי ישראל, בעיקר לתלמידי כיתות י' כחלק מההערכה חלופית לציון בגרות. כ-30 משפטנים מתנדבים ו-15 בתי ספר תיכון השתתפו במיזם וגם נקבע פיילוט ראשון – משפט מחוץ לכותלי מוזיאון, בתי ספר תיכון הריאלי ולאו-בק שופטים את הנביא אליהו על הר הכרמל בשנת הלימודים תש"פ.

מימין לשמאל עם כיוון השעון: פרקליטי תנ"ך- עוד ששי גז, השופט דוד חשין; עדית קמחי, מנהלת מחלקתחינוך בפיילוט הדרכה וירטואלים; אילוסטרציה של כיתת לימוד. צילום: יח"צ מוזיאון, הסוכנות היהודית.


מיזם ייחודי נוסף 'סטארט אפ ארצות המקרא' קיבל הכרה של משרד החינוך והסוכנות היהודית כפלטפורמה לניהול קשרי תאומות בין בתי ספר בארץ ובתפוצות. כ-10 בתי ספר מהארץ ומארגנטינה, ברזיל ומקסיקו משתתפים בו, כולל בפיתוח חדיש של הדרכות וירטואליות ואתר ייעודי.

בנוסף, במוזיאון מתקיימת פעילות מחקרית ענפה בהשתתפות חוקרים מובילים מהארץ ומהעולם בנושאים הקשורים למורשת וההיסטוריה המקומית בהיבט ארכיאולוגי. המוזיאון קיים השנה שיתופי פעולה בעריכת כנסים מקצועיים דוגמת כנס מקצועי לסיום עבודות השימור בארמונות החשמונאים ליד יריחו בהובלת מינהל השימור ברשות העתיקות. רשות הטבע והגנים קיימה במוזיאון את הכנס השנתי לתכנון גנים לאומיים.


בינואר אירחנו את הכנס השנתי של האגודה הישראלית לאשורולוגיה ולחקר המזרח הקרוב הקדום, בהשתתפות עשרות חוקרים וסטודנטים מכל האוניברסיטאות בארץ. בכנס שהוקדש לנושא "צבעים ואריגים במזרח הקדום", ניתנו שמונה הרצאות שעסקו בהיבטים שונים של נושא הכנס כפי שאלה באים לידי ביטוי במקורות כתובים, בחותמות ובממצא הארכיאולוגי. אחת ההרצאות ניתנה על ידי מרצה אורח – ד"ר טימוטי קליידן מאוניברסיטת אוקספורד.

שיתפנו פעולה עם PICO במסגרת התכנית לעידוד יזמות טכנולוגית בבתי ספר בירושלים. הנושא השנתי היה החיים מחוץ לכדור הארץ והתלמידים קיבלו הדרכה בנושא תפיסת החלל בעולם הקדום, תוך השוואת המעקב של הקדמונים אחר תנועה גרמי השמיים לסטרטאפים עכשוויים של ישראל כגון מעבדות מיניאטוריות שמקיימות ניסויים מדעיים מחוץ לאטמוספירה. 

בפברואר אירחנו את האסיפה השנתית החגיגית הכללית לכבוד 10 שנים להיווסדות הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות - "שימור בישראל: עבר, הווה, עתיד" שמטרתו לבסס ולהסדיר סטנדרטים של שימור נכס תרבות בישראל ולפעול למען קבלת עקרונות אתיקה מקצועית מוסכמים באמצעות קידום שינויים בחוקים הנוגעים למורשת התרבות.

קורסים והרצאות
כמדי שנה, המוזיאון פותח את שעריו לציבור הרחב בשעות הערב בימי רביעי. ביום זה גם התקיימו הרצאות הפתוחות לקהל הרחב עם מרצים מומחים מהאקדמיה העוסקות בתחומי הידע של המוזיאון והתערוכות המוצגות בו.

עשרות אנשים השתתפו בקורס חדש שנפתח בשיתוף רשות העתיקות -"האדם הפשוט ועיר הקודש". הקורס המתפרש על פני 12 מפגשים, ועוסק בסיפורם של האנשים הפשוטים שחיו בירושלים ובחיי היומיום שלהם דרך הממצא הארכיאולוגי. מטרת הקורס היא לקרב את הארכיאולוגיה בכלל ואת הארכיאולוגיה בירושלים בפרט לקהל הרחב. בקורס שולבו סיורים בגלריות הנוגעים לנושאי ההרצאה.


במהלך השנה ערכנו אחת לחודש את "שישי אישי" - סיורים מיוחדים בהדרכת בכירי המוזיאון, סביב נושא מיוחד הקרוב לליבם. זו הייתה הזדמנות נפלאה לחוות את המוזיאון דרך מוצגים ורעיונות שונים, ולהכיר מקרוב את האנשים העומדים מאחורי פעילויות המוזיאון.

במסגרת שיתופי פעולה שיזמנו עם מוסדות וגופים שונים, התארחו סטודנטים לפיסול מבי"ס "הסולם" מכפר סבא, בניהולה של דורון כפרי. בביקורם הראשון הסטודנטים קיבלו הדרכה על התרבות החומרית של עמי המזרח הקרוב הקדום ועל האופן בו התפיסות והאמונות משתקפים בה ונחשפו לשיטות וסגנונות פיסול עתיקים. בהמשך, כל סטודנט בחרה מוצג מגלריות המוזיאון ויצר עבודה חדשה, אישית ועכשווית, לידו ובהשראתו.  למשך כמה ימים, הפכו גלריות המוזיאון לסטודיו פיסול, שמחבר בין עבר להווה.

פעילות למשפחות

פעילויות לילדים במוזיאון ארצות המקרא. צילום: עודד אנטמן, יוני קלברמן, שי וזדיאס

אלפי משפחות פקדו את הסיורים התיאטרליים, הפעילות החווייתית וסדנאות היצירה בחגים ומועדי ישראל: משתה אחשוורוש בפורים, "מתפרעונים" במוזיאון בפסח, פסטיבל הכתב השני בסוכות, סדנת יצירה לאלפי משפחות בסוכת הנשיא, ומסע בעקבות דבורה אשת לפידות בחנוכה.

לבקשת הקהל, פעילות "שעת הסיפור-תיאטרון" לגילאי 4-8 גדלה לשתי סדרות במהלך השנה. רבקה שבתאי, מספרת הסיפורים המרתקת, הובילה את הילדים למסע מיוחד במינו בגלריות המוזיאון, בעקבות אגדות העם המיתולוגיות המתעוררות לחיים בין המוצגים.

בחג הפורים  השיק המוזיאון אטרקציה חדשה להתנסות עצמית. החוויה החדשה משלבת טכנולוגיית מציאות רבודה ומדומה (AR/VR) שבאמצעותה יכול המבקר לראות כיצד מוצגים ארכיאולוגיים קמים לתחייה במרחב האותנטי שלהם. הסיור הווירטואלי נותן הבנה מחודשת למשמעות גלריות שמור העתיקה ומצריים.

במהלך חודשי הקיץ, העשרנו את הגלריות בתחנות הפעלה עצמית לילדים ולמשפחות. התחנות כללו משחקי פירמידות, פאזלים של פסיפסים, כדי יוון, הכנת מטבעות , תחפושות ועוד. בשעות אחר הצהריים פתחנו  'בית ספר לכשפים צעירים' – פעילות ייחודית לגילאי 5-10, שהציע סיורים תיאטרליים חווייתיים והתנסות במגוון סדנאות מתחום המאגיה. 

אירועי תרבות
לאורך השנה הפקנו ואירחנו אירועי תרבות  לקהל הרחב מתחומי האומנות, המוזיקה, המחול והתיאטרון, בהשתתפות טובי האמנים מירושלים ומהארץ, בין היתר: פסטיבל אומנויות הבמה ובו התקיימו שני אירועים - 4Her - זיכרון וחלום שנוצר במיוחד לחלל ההופעה, וכלל 4 מופעי מחול ופרפורמנס של 4 יוצרות בין 4 גלריות נבחרות, ובסופו מסיבת חלום במרחב הדומם. את הפסטיבל נעל ערב מוזיקלי בניהולה האומנותי של חנה פתיה, שהחל במופעי מוזיקה מארצות המקרא שהתמקמו בגלריות השונות, והסתיים במופע תזמורת מזרח מערב | אירועים מיוחדים לכבוד יום המוזיאונים הבינלאומי עם סיור "סטארט אפ ארצות המקרא", מוצגים נבחרים שמתעוררים לחיים ופעילויות לילדים ולכל המשפחה | פסטיבל הכלייזמרים הבינלאומי של ירושלים עם מיטב אמני הכליזמר מכל רחבי העולם, שניגנו ניגונים מחצרות העיירה היהודית במגוון סגנונות מוסיקליים מרחבי הגלובוס | | פסטיבל "בתים מבפנים" עם סיור שנערך על ידי סמנכ"לית המוזיאון, ליאורה בארי, על אדריכלות המוזיאון ביחס לאדריכלות העולם העתיק כפי שבאה לידי ביטוי במוצגים נבחרים | אירוע "בירה רעמסס" במסגרת פסטיבל "מסעדות פתוחות".


אירועי תרבות במוזיאון. צילום: דן דבנר, יח"צ מוזיאון


תקשורת ויחסי ציבור

שלל האירועים השונים שיזם ואירח המוזיאון לאורך השנה סוקרו על ידי התקשורת בארץ ובעולם. זכינו לחשיפה רחבת היקף בכל אמצעי המדיה והעיתונות הגדולים בארץ, וכן בגופי תקשורת בינלאומיים. בשנה החולפת כתבו עלינו בתקשורת כ- 400 כתבות במדיה המודפסת, המקוונת והמשודרת. החשיפה הייתה משמעותית מאוד ובגופי התקשורת הגדולים בעולם כדוגמתCNN, New York Times, Times of Israel, i24 AP, AFP, רויטרס, ובגופי התקשורת הגדולים בארץ כדוגמת חדשות 13, חדשות 12, הארץ, ידיעות אחרונות, ישראל היום, גלובס, מאקו, מעריב, Jerusalem Post, כאן 11, ועוד רבים וטובים.