פעילויות ואירועים

הרצאות ושיחי גלריה לצפייה אונליין

"מבית לטפה אל בית נטיף - סיפורה של בירת מחוז נשכחת בארץ-יהודה"
הרצאתו של פרופ' בועז זיסו, מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן.
ההרצאה הועברה בשידור חי בזום, במסגרת הרצאות יום ד'  
בהרצאתו מצייר זיסו תמונה ארכיאולוגית וגיאוגרפית-היסטורית, מלאה ככל האפשר, אודות אתר מרכזי בתקופה הרומית והביזנטית, בזכות מיקומו באזור פורה בלב שפלת יהודה. בהרצאה נשמע על התגליות והממצאים מהאתר, בהם שרידי בתי יוצר לנרות ולצלמיות חרס, רצפות פסיפס, מערות קבורה עתיקות ובולה יחידאית שמעידה על מעמדו המיוחד. בתוך התמונה שתצטייר יתייחס זיסו לכנסייה ביזנטית עתיקה, שממצאי החפירות בה עומדים במרכז תערוכת "המרטיר המהולל" שמוצגת בימים אלה במוזיאון.


צילום: פרופ' בועז זיסו"סימנים של גאולה – מחורבן הבית לסמל מדינת ישראל", יעל רינג, מנהלת תוכן והדרכה במוזיאון
שיח הגלריה הועבר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של המוזיאון
מהיכן הגיעה המנורה לסמל המדינה? מה בין כלי המקדש ובין ריבונות יהודית עצמאית? וכיצד כל אלה קשורים למטבעות? שיבת ציון היוותה את הגשמת חזון הנביאים ואת כינונה מחדש של ריבונות יהודית ביהודה, והממלכה החשמונאית שהגיעה מאוחר יותר, כבר מיסדה ממלכה עצמאית באזור. בתום שלושת השבועות, נסייר בגלריות המוזיאון ונעמוד על סיפור חורבן בית המקדש הראשון והשני, ונזהה את הסמלים אותם אימצנו מהמרחב התרבותי הסובב שהפכו לסמלי הריבונות היהודית, סמלים שהציונות המודרנית אימצה עד היום. לצפייה >>>


בתמונה: דגם ירושלים 

 

סיור מצולם | סיור מיוחד בתערוכה "ירושלים שהייתה בבבל", יהודה קפלן
"עַל נַהֲרוֹת בָּבֶל שָׁם יָשַׁבְנוּ, גַּם-בָּכִינוּ, בְּזָכְרֵנוּ אֶת צִיּוֹן." (תהילים קלז). 

התערוכה "ירושלים שהיתה בבבל" פורסת את סיפורם של הגולים מיהודה שישבו על גדות נהרות בבל, מערב חורבנה של ירושלים והגירוש מיהודה, דרך החיים בגלות והכמיהה לשוב לציון. בלבו של הסיור נכיר מעט מחיי היום-יום של הגולים באמצעות אוסף תעודות עתיקות וייחודי, שמקורו בעירק, לוחות "אל-יהודו", מאוסף דוד סופר, שמצאו משכן במוזיאון. נחזור אחורה בזמן אל אחד האירועים המשמעותיים ביותר בהיסטוריה של העם היהודי, סיפור ששינה את העם היהודי ומשפיע עליו עד היום.עוד על התערוכה >>>

 


שיח גלריה | שיח גלריה עם בנימין סטורצ'ן בתערוכת "המרטיר המהולל"
שיח הגלריה הועבר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של המוזיאון 
שרידיה של כנסייה ביזנטית מפוארת נחשפו בחפירות הצלה שנערכו מדרום לרמת בית שמש. כתובת פסיפס שהתגלתה באתר מזכירה "מרטיר מהולל" עלום שם, שלכבודו נבנתה הכנסייה ושרידיו נשמרו בה.

הצטרפו לשיח גלריה עם בנימין סטורצ'ן,  מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, בתערוכה שמציגה ממצאים מפתיעים ששופכים אור על חשיבותה של כנסיית המרטיר המהולל כאתר צליינות משמעותי בתקופה הביזנטית - "מסע מחקר בעקבות זהותו של המרטיר המהולל".

לצפייה >>>