אודות

פרויקטים מיוחדים

מאז פתיחתו בשנת 1992, זכה מוזאון ארצות המקרא להכרה בינלאומית כמרכז אוניברסלי לתרבות ולחינוך והוא מקיים, בין השאר, תכניות חינוך חדשניות וסיורים לתלמידי בתי ספר, מציג הרצאות שבועיות ומגוון רחב של קורסים למבוגרים.
המוזאון הוא מוסד תרבותי תוסס המציע תכניות מיוחדות ויצירתיות לכל המשפחה בחגים, בחופשות ובכל ימות השנה.
 

תכניות חינוכיות מיוחדות במוזאון

מתוך רצון לקרב ילדים, בני נוער ומבוגרים אל תרבויות העבר ואל שורשי התרבות העברית, מקיים מוזאון ארצות המקרא ירושלים מגוון פעילויות לציבור הרחב, החל בהרצאות וסיורים מודרכים במוזאון וכלה בקייטנות לימודיות לילדים.
 
הקייטנות לילדים מופעלות בחגים ובחופשות הקיץ, וחושפות את הילדים להתבוננות והכרת העולם העתיק דרך סיורים ברחבי המוזאון וסדנאות יצירה.
כמו כן משקיע המוזאון מאמץ רב בפיתוח תכניות חינוכיות לבתי ספר, המתבססות על הממצאים והמסרים העולים מן הגלריות השונות.
 

חינוך לדו-קיום 
המוזאון מפתח ומפעיל פרויקטים חינוכיים ייחודיים שמטרתם לעודד סובלנות, כבוד והבנה בין-תרבותיים, בין יהודים לערבים במדינת ישראל.
פרויקטים אלה מעניקים למשתתפיהם הזדמנות יוצאת דופן להכיר את תרבותם של עמיתיהם באווירה סובלנית ולדון במורשת התרבותית המשותפת לשני הצדדים.
 
במסגרת הפרויקט "עתיד פוגש עבר", מבקרים במוזאון מדי שנה אלפי תלמידי גנים וגננות ממזרח ירושלים ומשתתפים בתכניות חווייתיות המעשירות את תכני הלימוד בגן.
 
כמו כן, מאות תלמידים ערבים ויהודים מבתי ספר יסודיים בירושלים משתתפים בפרויקט הייחודי "דמותו של אברהם". פרויקט חשוב זה הוקם ופועל במוזאון כמעט עשרים שנה, ובמסגרתו התלמידים נפגשים ולומדים על המכנים המשותפים המצויים ביהדות ובאסלאם.

 
 


בתאריך ה- 13.11.2014, מייסון ח'יר, מנהלת פרויקט "דמותו של אברהם", מספרת על הפרויקט, המפגיש בין ילדים יהודים וערבים ממערב ומזרח ירושלים, בראיון לערוץ הכנסת. 
 

מאז שנת 1997 מתקיים במוזאון ארצות המקרא פרויקט ייחודי המפגיש מדי שנה מאות תלמידים ערבים ויהודים מכתות ד'.

מטרת הפרויקט הינה לעודד היכרות וחינוך לכבוד הדדי ולסובלנות בין ילדים ערבים ויהודים החיים בעיר ירושלים
.


הפרויקט יוצא מתוך נקודת הנחה שהבסיס לעתיד טוב יותר, המבוסס על חיים של שיתוף, הבנה ושלום, צריך להתחיל בשלב מוקדם, כתהליך חינוכי מתמשך.

הפרויקט שואב את שמו והשראתו מאברהם / אבראהים, דמות מפתח ביהדות ובאסלאם ואביהם המשותף של שני העמים.
 
דמותו של אברהם מגלמת ערכים של כבוד לזולת, יושר וכן את השאיפה לשלום בין שכנים. במסגרת הפרויקט נפגשים במוזאון תלמידים, מחנכים והורים ערבים ויהודים הלומדים להכיר אחד את השני, באמצעות פעילויות מגוונות במוזאון, להבין יותר את התרבויות והמסורות של שני העמים ולהתמודד עם סטריאוטיפים ודעות קדומות.

למעשה, עצם המפגש הוא הדרך להתמודדות עם הסטריאוטיפים, כאשר ההיכרות הופכת את ה"אחר" הקולקטיבי לפרטים בעלי שם, פנים, רקע אישי ותכונות אליהם ניתן להתחבר.
 

אנחנו מזמינים אתכם לצפות בסרטון בו רואים את מייסון ח'יר, מנהלת פרויקט "דמותו של אברהם", מתראיינת לערוץ הכנסת ומדברת על הפרויקט.
הראיון היה חלק מדיון בנושא "דו-קיום במציאות המורכבת הנוכחית של ערביי ישראל", לאור המתיחות בישראל בתחילת נובמבר 2014.

במהלך הראיון, מייסון מתארת מנקודת מבטה האישית את חשיבותו וייחודיותו של הפרויקט, מדוע לדעתה פרויקטים מסוג זה הם המפתח לדו-קיום בין ערבים ליהודים בישראל, מתארת חוויות וסיפורים אישיים של התלמידים ומשאירה אותנו עם אופטימיות זהירה לגבי העתיד.  
 
 

לצפייה בראיון המלא -> 


 

הודעה לתקשורת - בתאריך ה- 05.05.2015 התקיים המפגש האחרון של השתלמות גננות בנושא "אמנות ומיומנות", במסגרת הפרויקט הייחודי במוזאון ארצות המקרא ירושלים "עתיד פוגש עבר".
 

השתלמות לגננות ממזרח העיר ירושלים התקיימה זו השנה השלישית במסגרת הפרויקט, וזכתה השנה לשיא בביקוש להשתתפות!
 

צילום: אולה ויינר


 

פרויקט "עתיד פוגש עבר" מארח במוזאון ארצות המקרא ירושלים אלפי ילדים מגני מזרח העיר והשנה התקיימה שנת פעילותו השמינית.

 
מידי שנה מתארחים במוזאון במסגרת הפרויקט גנים רבים ממזרח העיר, אשר חווים את המוזאון ותכניו בצורה חווייתית המותאמת לגילם. פעילותו של הפרויקט מתאפשרת הודות לתמיכה הנדיבה ומימונה של קרן ברנרד ון-ליר הולנד, קרן התומכת בפרויקטים שונים במזרח התיכון.

החל משנת 2012 ולאור הביקוש הרב מצדן של הגננות ממזרח ירושלים המשתתפות בפרויקט, צוות החינוך במוזאון ארצות המקרא ירושלים יצר השתלמות מיוחדת בת עשרה מפגשים בנושא "אמנות ומיומנות", המעניקה מסגרת תומכת, מלמדת, מעשירה ומלווה את הגננות בדרכן המקצועית.
 
במהלך המפגשים, הגננות נחשפות להרצאות וסדנאות המעשירות את עולמן התרבותי, האמנותי והמקצועי אשר מטרתם להעניק להן כלים בהמשך התנהלותן מול ילדים ברמה המקצועית והאישית.
 
המפגשים מועברים על ידי צוות מחלקת החינוך האיכותי של המוזאון, אנשי חינוך ואקדמיה המוזמנים במיוחד על מנת להעביר תכנים מתאימים וכל זאת בהשגחה ותיאום עם המפקחות הפדגוגיות על גני מזרח ירושלים.  
 

לאור הצלחת ההשתלמות בקרב הגננות מאז תחילתה ולקראת תחילת שנת הלימודים תשע"ה, עשרות גננות פנו בצורה עצמאית לרכזת ההשתלמות, רנא זידאן, בבקשה להירשם ולהשתתף בהשתלמות. 
 

אמנדה וייס, מנכ"לית מוזאון ארצות המקרא ירושלים: "הרצון של הגננות לקחת חלק בהשתלמות והמספר הרב של תלמידי גנים ממזרח העיר המבקרים במוזאון מחממת את הלב.

 
הביקוש הרב להשתלמות מעיד על חשיבותו של הפרויקט ועל ארגז הכלים העשיר שאיתו יוצאת כל מורה וכל גננת בסיום ההשתלמות. הילדים שמגיעים למוזאון כבר מגיל צעיר נחשפים לתרבות, אסתטיקה, חשיבה יצירתית והתנסות חדשה שלא תמיד נמצאת במסגרת הרגילה שלהם.
פרויקט "עתיד פוגש עבר" מתקיים הודות לתמיכה ולתרומות נדיבות והוא אחד מהפרויקטים החשובים ביותר אשר מתקיימים במוזאון ארצות המקרא ירושלים.
כולי תקווה כי נוכל להמשיך ולקיים את הפרויקט לעוד שנים רבות בהמשך ולאפשר לכל המעוניינים לקחת חלק בפרויקט חשוב זה.


 

פרויקטים חשובים אלה ורבים אחרים מתקיימים במוזאון הודות לתרומות נדיבות של ארגונים, עמותות ופילנטרופים.
 
לתרומות, אנא צרו קשר: 02-5611066, dep.dir@blmj.org