פעילויות ואירועים

הרצאות ימי רביעי

 *ללא תשלום נוסף לדמי כניסה למוזיאון 


סדרת ההרצאות המצליחה מתחדשת עם מגוון של תכנים מרתקים
בנושאי ארכיאולוגיה, היסטוריה, אנתרופולוגיה והסיפור המקראי,
ובהנחיית גדולי החוקרים והמומחים. 

__________________________________________________________________________________________


מיתי ואמיתי – תצפית על החלל
10 | 17 | 24 ביולי, ימי רביעי, בשעה 19:30
סדרת הרצאות המציינת 50 שנה לנחיתת האדם על הירח!ב-20 ביולי 1969, בשעה 22:56 צעד לראשונה אדם על הירח. אלפי שנים לפני אותו צעד "קטן" התבוננו הקדמונים בשמים, חיפשו סדר וחוקיות בהופעת גרמי השמים וייחסו להם משמעות מיתית ומעשית.

בסדרה בת שלושה מפגשים נתבונן בתפיסות המרתקות אודות הזיקה של האדם לשמים ולחלל לאורך התקופות. נתחיל באסטרונומיה של בבל הקדומה, מצרים העתיקה והכתבים היהודיים הקדומים, נמשיך במסורות עתיקות וחדשות על אודות הירח והשמים ונגיע גם לתפיסות עכשוויות של החלל.  בסדרה נציג גישות מפתיעות של אתנו-אסטרונומיה השוואתית, אסטרו-סוציולוגיה ומחקרים העוסקים בקשר שבין מדע ותודעה.
בכל מפגש יתקיימו שתי הרצאות ובסופן דיון שאלות ותשובות בהנחיית ד"ר עדית קמחי, מנהלת מחלקת חינוך והדרכה.
לפני כל מפגש, הקהל מוזמן לסיור קצר בגלריות המוזיאון בשעה 18:45 | משך כל מפגש כשעה וחצי.


10.7.19, ז' תמוז – גרמי השמיים וסדר על פני האדמה - ***פעילות הסתיימה****
אלים ומלכים בכוכבים, ד"ר רחלי שלומי-חן, אגיפטולוגית, מיזם מלכת מצרים.

מה הקשר בין כוכבי השבת למלכי מצרים? איך נראות שעות הלילה? מדוע פתחי הפירמידות פונים צפונה? בהרצאה נספר על הקשר בין מצרים העתיקה לבין שמי הלילה ולבין עולם המתים.
האסטרונומים היהודיים הראשונים, ד"ר אשבל רצון, אוניברסיטת אריאל ואוניברסיטת חיפה
הכתבים האסטרונומיים היהודיים הקדומים ביותר נמצאו בין מגילות קומראן וחוברו החל מן המאות השלישית או הרביעית לפני הספירה. בהרצאה נדבר על נושאים שהטרידו את הכותבים היהודים, קשריהם המדעיים עם תרבויות באזור, והיחס בין דת למדע בכתבים אלה.

17.7.19, כ"א תמוז – מהות והשתקפות *** פעילות הסתיימה ***
האדם על הירח והילד אשר בירח של צפון אמריקה: האם ניל ארמסטרונג היה הראשון?, פרופ' וואין הורוביץ, אשורולוג, האוניברסיטה העברית

מראה הירח בשמים, הדימוי של אדם על פני הירח ואדם הצועד על הירח, כל אלה הן תמונות החקוקות בתודעה האנושית מהפרהיסטוריה ועד לימינו. בהרצאה נגלה שעל פי מסורות עתיקות מבבל, כמו גם מסורות חדשות יותר מקנדה המודרנית ומאלסקה, ניל ארמסטרונג לא היה אדם הראשון שנצפה על הירח. כמו כן, ננסה לראות כיצד מתפרש ביקורו של ארמסטרונג על הירח לאור ההשקפות המסורתיות על ידי המודרניות.
האחדות ביקום – מה בין מבנים חברתיים לסדרי הכוכבים,ד"ר אלון רטר, חוקר פיזיקה ותודעה
ההרצאה פורשת, מתוך גישה אסטרו-סוציולוגית, הוכחות אסטרונומיות לאחדות ביקום. נמצאו במפתיע קשרים נרחבים - מבניים, הסתברותיים, ומספריים בין אנשים והתנהגויות סוציולוגיות לבין כוכבים ותופעות אסטרונומיות. שש תחזיות של המודל כבר התגשמו. התוצאות מצביעות על מקור אחד ליקום ומדגימות שתפקידו לשקף את התודעה.

24.7.19, י"ד תמוז – מדע ותודעה
הירח על בבל: סדר בשמים ובארץ או תוֹהוּ וָבוֹהוּ בחלל, פרופ' וואין הורוביץ, אשורולוג, האוניברסיטה העברית

רעיונות על מסעות בחלל קיימים במסורות ממסופוטמיה הקדומה כבר למעלה מ 4,000 שנה. בהרצאה זו נצא למסע על כנפי הנשר מהמיתוס של אתנה ונתבונן ממעוף הציפור על כדור הארץ מתחת ועל השמים האינסופיים ממעל.
תודעה ומדע – מהמוח ועד היקום, פרופ' עודד מימון, הפקולטה להנדסה, אוניברסיטת תל-אביב
ההרצאה תציג חמש גישות שונות על התודעה החל במוח, המשך בגוף וכלה ביקום. נכיר את התודעה הפרטית והיקומית והקשר ביניהן, והקשר למדע כיום ולמדע בעתיד. נצעד בשביל קסום ומופלא, צעד ראשון בשביל ללא שבילים...

____________________________________________________________________________________________


31.7 (כ"ח תמוז) – פליטות – מחורבן לתקומה – ערב בשיתוף חצר היישוב הישן

18:45 – סיור קצר במוזיאון בנושא גלויות וגרים במזרח הקדום.
19:30 – בתי תפילה וזיכרון - בתי הכנסת של פליטי הרובע היהודי לאחר מלחמת העצמאות, הרצאה מפי ד"ר ראובן גפני, המכללה האקדמית כינרת.

 


* אלא אם מצוין אחרת, יש להוציא כרטיס בקופת המוזיאון