פעילויות ואירועים

הרצאות ימי רביעי

צילום: דוד סעד

ימי רביעי | 19:30 | ללא תשלום נוסף לדמי כניסה למוזיאון 

סדרת ההרצאות המצליחה מתחדשת עם מגוון של תכנים מרתקים
בנושאי ארכיאולוגיה, היסטוריה, אנתרופולוגיה והסיפור המקראי,
ובהנחיית גדולי החוקרים והמומחים. 

____________________________________________________________________________________________


26.2 | א' אדר -  ממלכת חמיר והממלכות הקדומות של ערב  הדרומית, ד"ר יהודה דגן, בעברית
בקצה הדרומי מזרחי של חצי האי ערב, התקיימו באלף הראשון לפנה"ס ובאלף הראשון לספירה, ממלכות שהורכבו משבטים ששלטו על קטעי דרך חשובה ביותר שהובילה תבלינים ובשמים מתימן וסביבותיה לארצות הים התיכון ומעבר להן. בשנים האחרונות נערכים מחקרים לעקוב אחר השרידים שנותרו בשטח מהתקופה שבטרם עליית האסלאם והעברת נקודת הכובד לאזורים אחרים ביניהם החיג'אז וצפונה. בהרצאה יתרכז ד"ר יהודה דגן בהצגת הממלכות העיקריות שהתפתחו על נתיב הסחר מתימן אל עבר הים התיכון. הממלכות החשובות היו הממלכה המתייהדת "חמיאר" ולצידה ממלכת שבא. עדויות היסטריות מצביעים על מאבקי כוח ביניהם, ומנגד ממלכת אקסום (במזרח אפריקה) ששאפה לשלוט על מרכזי השלטון מעבר לים האדום.
ד"ר יהודה דגן ניהל חפירות מטעם רשות העתיקות, עמד בראש "מפעל החפירות בר מת בית-שמש" שלב א'. בתפקידו האחרון ניהל את מחלקת סקרים ארכאולוגים. בשנים האחרונות מרצה ומדריך על ובארצות השכנות לנו מדרום ומצפון וממזרח, ביניהם: טורקיה מצרים ואתיופיה. חוקר וכותב ספרים ומאמרים, ביניהם שני כרכים על המחקר הרב תחומי ברמת בית שמש .
הרצאה לרגל התערוכה "תימן: משבא לירושלים"
4.3 | ח' באדר - מזימת בגתן ותרש וגורמי האנטישמיות העתיקה, ד"ר נח חכם, האוניברסיטה העברית, בעברית
על פי מגילת אסתר חשיפת מזימת בגתן ותרש על ידי מרדכי היא זו שגרמה למהפך בעלילה בהמשך המגילה, לתלייתו של המן, למינויו של מרדכי כמשנה למלך, ולהצלת היהודים מגזרת ההשמדה. בתרגום היווני למקרא נוספה מזימה אחרת של מתנקשים במלך, לצד תוספות רבות אחרות בטקסט של מגילת אסתר. למעשה מדובר כאן בסיפור משוכתב של הצלת היהודים מגזרת ההשמדה. מה המניעים של השינויים הללו? מדוע נכפל סיפור ההתנקשות במלך? ואיך זה קשור לשנאת יהודים בעולם ההלניסטי? על כל הדברים הללו נדון בהרצאה.
ד"ר נח חכם, מלמד בחוג להיסטוריה של עם ישראל ויהדות זמננו באוניברסיטה העברית. מתמחה בתקופת הבית השני, ועוסק בעיקר בתולדות יהודי הגולה. אוסף הפאפירוסים היהודיים שערך יחד עם טל אילן עומד לצאת לאור בקרוב.


11.3 | ט"ו אדר – שושן פורים – אין הרצאה

18.3 | כ"ב אדר - מסע אישי בתימן, תמונות של עולם הולך ונעלם,  נפתלי הילגר, צלם מסעות, בעברית
בואו לשמוע על קשר אישי של עשרות שנים עם קהילה יהודית קטנה ומאוימת שמתלבטת בין מגורים בניו יורק, בצנעא או ברחובות, ועל צילומים נדירים וחוויות אישיות מרגשות מ-7 ביקורים: כפרים ציוריים על פסגות צוקים בנוף עוצר נשימה, אדריכלות מרהיבה, שווקים ססגוניים של תבלינים, רובים ותכשיטים. עולם הולך ונעלם!

נפתלי הילגר הוא מרצה, צלם גאוגרפי וחוקר תרבויות. צלם מערכת וכתב "מסע אחר. בין הישראלים הראשונים שביקרו בתימן כבר בשנות ה-80. חלוץ במסעות צילום בצפון קוריאה ובמדינות האסלאם, ביניהן איראן, סעודיה, לבנון, סוריה, לוב, דובאי, אפגניסטן, פקיסטן ואינדונזיה. צילומיו זכו במקום ה-1 בתחרות "השערים הנבחרים" ב-20 שנות המגזין "מסע אחר".
הרצאה לרגל התערוכה "תימן: משבא לירושלים"


25.3 | כ"ט אדר -  ממסתור בר כוכבא ועד הפולחן הרומי – עשור למשלחת החפירות למערת התאומים, פרופ' בעז זיסו, אוניברסיטת בר-אילן, בעברית
ההרצאה תסכם עשור לסקר ולחפירות הארכאולוגיות הנערכות במערת התאומים שבהרי ירושלים בשיתוף עם מלח"ם (היחידה למידע ולחקר מערות באוניברסיטה העברית). המערה המרהיבה הניבה מקרבה מטמון מטבעות הכסף הגדול ביותר מזמן מרד בר-כוכבא שנתגלה אי פעם בפעולה ארכאולוגית מבוקרת בישראל, נמצאו עדויות לפולחן פגאני מן התקופה הרומית המאוחרת ונחקרה מחצבת בהט-קלציטי, ראשונה מסוגה בארץ ישראל. מחקר מערת התאומים וחידושי העונות האחרונות במערה יעמדו במרכז ההרצאה.


1.4 | ז' ניסן - שיח גלריה
הודעה תימסר בהמשך

8.4 | י"ד ניסן – פסח – אין הרצאה

15.4 | כ"א ניסן - שביעי של פסחאין הרצאה

22.4 | כ"ח ניסן - זיכרון חקוק באבן – הארכיאולוגיה מגלה את ירושלים בתש"ח, יהושע לביא, אוניברסיטת בר-אילן, בעברית

הרצאה לרגל יום העצמאות. בימים של מלחמת העצמאות נפלו בירושלים למעלה מאלף חללים – אזרחים וחיילים. אירועים אלו הותירו את חותמם בנקודות שונות בעיר בדמות שלל בתי קברות ואנדרטאות הנצחה. ניתוח הממצאים בכלים הלקוחים מהעולם הארכיאולוגי, מגלה תובנות חדשות על החברה הירושלמית של אותם ימים, על היחסים הפנימיים בתוכה ועל הזיקה שבין קבוצות שונות אל המדינה שהולכת ומוקמת.


29.4 | ה' באייר - יום העצמאותאין הרצאה

 

____________________________________________________________________________________________


* אלא אם מצוין אחרת, יש להוציא כרטיס בקופת המוזיאון