איתן רוזנצוויג (2002–2023) היה אמן ישראלי צעיר ומבטיח, שנפל בעת הלחימה ברצועת עזה בנובמבר 2023. בתערוכה זו מוצגת יצירתו הנקראת "קומא, מי עפצים וקנקנתום" – שמשמעותה בארמית – רכיבי הדיו אשר שימשו סופרי סת"ם לכתיבת טקסטים מקודשים ביהדות.

"קוּמּא, מי עפצים וקנקנתום" המגילה המרשימה, שאורכה כשלושה מטרים, מעוצבת בקפידה בטכניקה המורכבת והתובענית של רישום בדיו באמצעות ציפורן על בד. בחירת אופן הביצוע ושם היצירה שניתן על ידי האמן מבטאים את שאיפתו ליצור מעין ספר תורה חזותי ולערער בכך על התפיסה שליהדות חסר מימד ויזואלי.  המגילה, שעליה עבד רוזנצוויג במהלך מגפת הקורונה, היא עדות למסירותו, לחזונו היצירתי ולרוחב אופקיו כאמן וכתלמיד חכם. היצירה טווה רשת מורכבת ומסועפת של ציטוטים אמנותיים המַפנים את הצופה אל מספר מקורות כגון המקרא, התלמוד, ספרות הקבלה, השירה העברית לדורותיה, עולם המחשבה של תרבויות המזרח הרחוק, תולדות האמנות והממצא הארכיאולוגי. אלפי פרטים ממלאים את הבד במלאכת שילוב עדינה ומוקפדת, המתארת דמויות מקראיות, יסודות אדריכליים, מבני קודש, בעלי חיים, תשמישי קדושה וציטוטים ממקורות כתובים. הסגנון הקולח, מעין זרם תודעה מתמשך, יוצר רצף מהפנט בשחור-לבן, המלא בדמויות ובדגמים חזותיים משתלבים. היצירה גדולת המימדים שובה את עין הצופה כבר במבט מרחוק ומזמינה התבוננות בפרטים על מנת לפענח את אוצר הדימויים העשיר והמורכב שבה.

קוּמָּא – יצירתו של איתן רוזנצוויג | פתיחה לקהל הרחב: שישי 17.5.24

אנו פונים אליכם בבקשה לתמיכתכם בהקמת התערוכה ובכיבוד מורשתו של איתן רוזנצוויג:
בתרומה לקמפיין הגיוס ההמונים שלנו, יהיה לכם תפקיד חיוני בשימור ובחגיגת יצירתו של אמן יוצא דופן זה. תרומתכם, ללא קשר לגודלה, תעזור לנו לכסות את עלויות הקמת התערוכה, כולל התקנה, תאורה, שימור המגילה של איתן והפקת קטלוג התערוכה, אך מעבר לכך, תמיכתכם תשלח מסר רב עוצמה על חשיבותן של אמנות, אמונה וקהילה. היא תדגים שגם נוכח טרגדיה, אנו יכולים להתאחד כדי להעצים ולהעניק השראה זה לזה באמצעות כוחו של הביטוי היצירתי.

אנא שקלו לתרום עוד היום ולשתף את הקמפיין עם חבריכם ובני משפחתכם, באמצעות הקישור הבא:
https://eitanrosenzweig.co.il/

יחד, נוכל ליצור מחווה ראויה לאיתן רוזנצוויג ז"ל ולהבטיח שאמנותו תמשיך לגעת בחייהם של אחרים לדורות הבאים.

תודה על נדיבותכם ותמיכתכם.